Kanada göçmenlik başvurusu; kalifiye personel-işçi olarak

Kanada'ya FSW- Federal Skilled Worker / Kalifiye işçi, profesyonel eleman olarak başvurusu ile göçmenlik prosedürlerini, işlemlerin akışını ve merak ettiklerinizi paylaşacağız
Kullanıcı avatarı
erdem
ACEMİ ÜYE
ACEMİ ÜYE

Kanada'ya Kalifiye personel-işçi olarak göçmenlik

Okunmamış mesaj gönderen erdem »

Peki, soyle bir kural var mi, duzeltme icin geri donen basvurular, ilk gonderildigi tarihteki kurallar goz onunde bulundurularak degerlendirilir. Eger oyle ise, neden 26 Haz. da degisen kurallara gore basvuru yapin demisler. Ben pek olumlu bakamiyorum nedense..
Kullanıcı avatarı
erdem
ACEMİ ÜYE
ACEMİ ÜYE

Soyle de bir yazi buldum, hepten umutlarimi yitirdim diyebilirim.

http://en.allexperts.com/q/Canada-Gover ... ed-CIO.htm

Bana gonderilen mektupta basvurumla ilgili kayit acilmadigi, process edilmedigi soylendigi icin, yeni basvurum, yeni kurallara gore isleme alinacak demektir. Yorumlarinizi alabilir miyim?
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Okunmamış mesaj gönderen Excellans »

Sayın Erdem bey merhaba,
Şimdi şöyle açıklayayım; Eğer CIO ofisinin size yazdıgı mektub bir şans olarak kullanacaksınız. Yukarıda dediğim gibi meslek oluşumundan bir olumsuzluk olsa idi zaten size ilgili Noc mesleğinin yeni kurallarda olmadıgını ve bu bu nedenlerle basvurunuzun kabul edilmediğini yazarlardı. Ama sizin başvuru bu tarihten önce iletilmiş ve bu hata tespit edildiği için işleme alınmadıgı belirtilmiş ve yeni başvurununda 26 haziran kriterlerine göre yapılmasını istemesi ayrı bir durum İşte zaten kullanacağınız kısım burası olacak, Mesleğiniz belli ve listede yok, 26 Haziran deklarasyonuna göre başvuru yapın demek zaten anlamsız ve mantıksız burada IELTS zorunluluğunu kullanıp IELTS formunuz + yeni formlar + gelen mektup + ust yazı ile şansınızı deneyeceksiniz. Ama diyorsanızki masraf vesaire boşuna denemenin bir anlamı yok oda sizin şahsi tercihiniz.
Ben sadece size yazılan cevaplar üstünden + ilk başvuru tarihinizden dolayı bu yorumu yapıyorum. Ama size yazılan birde şöyle bir ibare vardır: Kaydınız açılmamış ve işlem yapılmamıştır(Your application has not been received and no record of it has been retained). Sanki burada dosya hiç kayda girmedi yeniden başvuru yapmak içinde 26 Haziran kurallarına göre başvuru yapın durumuda var. Dediğim gibi bir şans denemek size ne getirir - ne kaybettirir kaybettireceği sadece Kanada'ya dosyaların tekrar gönderilmesi olacaktır.
Saygılarımızla,
Kanada, Kanada göçmenlik başvurusu, Kanada vizesi, Kanadada eğitim ve Kanada hakkında her şey

E-mail: destek@bizvekanada.com/info@bizvekanada.com/bilgi@bizvekanada.com/admin@bizvekanada.com
FACEBOOK - KANADA HAKKINDA HERSEY
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Sayın Erdem,
Evet ilgili linktede direkt tarihler ve dosyaya yapılan işlem üzerinden bilgi verilmiş. Ve doğrudur birinde dosya işleme alınmış havada bırakılmış diğerinde ise hiç işleme alınmadan geri yollanmış ve yeni başvuru istenmiş. Yukarıda da dediğim gibi denemek sizin tercihinizde. Tek kullanabileceğiniz sav ise direkt dosyanın elverişli değildir yazısı ile size geri gönderilmemiş olması. Diğer yönden yeni bir başvuru istemide tabiki ister istemez 26 Haziran sonrası kurallarını içerecek.... Inanın Erdem bey yollayın demekle yollamayın demek arasında bir çizgi...
Saygılarımızla,
Kanada, Kanada göçmenlik başvurusu, Kanada vizesi, Kanadada eğitim ve Kanada hakkında her şey

E-mail: destek@bizvekanada.com/info@bizvekanada.com/bilgi@bizvekanada.com/admin@bizvekanada.com
Kullanıcı avatarı
erdem
ACEMİ ÜYE
ACEMİ ÜYE

Bir bosluk hayatimizin geri kalanini farkli planlamama neden olacak. Ne kadar sacma sapan bir durum. Neyse, sanirim tekrar basvuru yapmayacagim. Game over.

Su ana kadar yaptiginiz yardimlar icin minnettarim, yolunuz Istanbul'a duserse, bogazda bir balik sozum olsun size.

Selamlar ve Tesekkurler.
Erdem
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Sayın Erdem,
Direkt CIO /Sydney Hükümleri ise şöyle ;
-Assessing applications against the Ministerial Instructions effective on or after June 26, 2010
The CIO will assess the applicant’s submission as-is and make a final determination of eligibility under the MI. To be eligible for processing, the applicant must meet all the criteria described in the MI. If the application is eligible for processing, the applicant will be informed. Once processing has begun, the cost recovery fee is no longer refundable. If the applicant’s submission is determined to be ineligible for processing, the applicant will be
informed and will receive a refund.
-Applications that meet the criteria of the Ministerial Instructions effective June 26, 2010
If the application is determined to meet the criteria of the MI and to be eligible for processing, the CIO will proceed to processing the application against the FSW minimal requirements and the cost recovery fee is no longer refundable.If the application is determined not to meet the criteria of the MI and is not eligible for processing,the CIO will make a final negative determination of eligibility for processing, inform the applicant
and initiate a refund.
Attention Officer :Missing admissibility documents should not hold up the final determination of eligibility for processing.
-Procedure: Applications received at the CIO on or after February 27, 2008 and before June 26, 2010
To comply with subsection R11(1), FSW applicants must submit their applications to the CIO. If
they are subsequently instructed to submit a complete application and supporting documents to a
visa office, they must also comply with subsection R11(1) in respect of the visa office.
As stated in section 7.2 above, pursuant to paragraph R10(1)(c), applicants are required to,
among other things, request on their IMM 0008 (10-2008) that a specific visa office process their
application. Applicants who do not complete this part of the IMM 0008 correctly, e.g. leave it blank
or specify any office that is not a visa office, have not complied with paragraph R10(1)(c). In this
case, section R12 obliges the CIO to return the application to the applicant.

Yukarıda da anlatıldığı gibi dosya eksikliklerinde dosya geri gönderilir, para çekilmez, iade edilir vs vs. Ama final kararında kabul devam incelenir vesaire diye açık bir bilgi yok. Size gelen dosyanızda Alındı tarihi varmı kaşe olarak ?
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Sayın Erdem,
Teşekkür ederim nazik teklifiniz için inşallah tabiki diyelim. Bende size başka bir teklif yapayım eğer yeniden dosyayı yollama süreci size bir maddi zorluk yada sorun yaşatmayacaksa siz dosyanızı bahsettiğim şekilde gönderin balığı biz inşallah sizinle burada yiyelim. En azından kafanızdan da yollasamıydım yollamasamıydım düşünceside çıkmış olur.
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Sayın Erdem,
Sizin konunuz açılmışken sayenizde; CIO yada Vize ofisinin olası meslek kabulü olmadığı zaman verdikleri RED - Refuse mektup örneğinide üyelerimizle paylaşalım;
Ref:xxxx
Dear :YYYY
This refers to your application for permanent residence in Canada as a Federal Skilled Worker. I / We have now completed the assessment of your application and have determined that you are not eligible for processing in this category for the following reason(s).
The Minister of Citizenship and Immigration issued instructions which were published in the Canada Gazette on [June 26, 2010].
Only applicants who meet the criteria specified in these Ministerial Instructions are eligible to be processed in the Federal Skilled Worker class.
We have assessed your declared occupations against the list of occupations identified by the Minister of Citizenship and Immigration and published in the Canada Gazette on [June 26, 2010]. Your occupation(s) do(es) not correspond to any of the eligible occupations.
There are many ways to immigrate to Canada. Although you have not satisfied the requirements to apply under the Federal Skilled Worker class, you may qualify under another category. To learn more about your options, visit http://www.cic.gc.ca/english/immigrate/index.asp.
Thank you for your interest in Canada.
Immigration Section
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
erdem
ACEMİ ÜYE
ACEMİ ÜYE

Paylasiminiz icin tesekkkurler ancak benim zaten meslek kabulu gibi bir durumdan red almam mumkun degildi cunku meslegim eligible kategorisindeydi. Basvurumu sizin pozitif onerileriniz dogrultusunda tekrar gondermeye karar verdim ancak yazilacak cover letter konusunda yardimlarinizi rica edecegim, nasil bir dille yazilmali diye.

Bu arada sorunuzu da soyle yanitlayabilirim, CIO'nun kasesinin oldugu yerde 13 MAY 2010 yaziyor, yani basvurumun oraya ulastigi tarih belirtilmis. Sordugunuz bu muydu?
Bunun uzerinden gidilebilir mi?
Kullanıcı avatarı
joseba
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen joseba »

Excellans yazdı:
stah yazdı:Sevgili Excellans,
Anlasilan herkes tatilde, forumu bir sessizlik kaplamis:) Biz belgeleri toparladik, simdi tercume ve noter asamasindayiz. Bazi arkadaslar belgelerin orjinalini noterde onaylattirmis ve gerekli belgeleri yalnizca yeminli tercuman tarafindan Ingilizceye cevirtmis ve noterde onaylatmadan gondermislerdi. Bu herhangi bir sorun yaratti mi acaba? Mali nedenlerden ben de boyle yapmayi dusunuyorum da.
Cok tesekkurler
Sayın Stah merhaba,
Hayır iki şekilde de yapabilirsiniz hangisi bütçenize uygun geliyorsa. Sonuçta ikiside aynı kapı : Noter tasdik - yeminli tercüme. Bazı Noterler bu şekilde bazı noterler diğer şekilde yapıyor zaten ordaki Noter'lere bir anlam veremedik ne yazıkki. Hem fiyat hemde işleyiş açısından. Sanırım mazbatayı alan ayrı telden çalıyor havası var....
merhaba excellans.
bu noter onaylarında benim anladğım kadarıyla 2 tür var: normalde bir belgeyi tercümana çevirtmek 20-50 tl arası değişiyor.siz birşey demezseniz, tercüman bunu kendisi bizzat notere götürüyor ve "tercümeyi kendisi yaptığına ve belgenin orjinal olduğuna dair" onaylatıyor. bunun adı noter tasdikli yeminli tercüme oluyor ki başvurularımda hiç kullanmadğm bi yöntem. bu yöntemde noter parası 50-60 tl civarında idi. yani toplam bi belge 100tl yi geçiyor..
öteki yöntem; belgeyi sadece tercümana tercüme ettirip bu tercümeyi orjinal belgeyle yollamak..
öteki yöntem de belgenin noter tasdikli fotokopisini, 30tl idi, çıkarmak, bunu tercümana tercüme ettirip tercümesiyle beraberinde yollamak..
1. yöntem pahalı
2.ve 3. yöntemleri ben belgenin orjinalini bir daha almamın mümkün olması ve olmaması durumlarına göre uyguladım.
karışıklık bundan kaynaklanıyor sanırım.
saygılar,
joseba
En son joseba tarafından Ağustos 11, 2010, 12:00 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Nationalism is an infantile disease. It is the measles of mankind.
Albert Einstein
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Sayın Erdem merhaba,
Tabiki yardımcı olurum ayrıca sormak ve öğrenmek istediğim direkt verdiğiniz bilgi idi;
1- Kırmızı kaşenin ortasına x işareti ; tarih vesaire yazılmamış ise bu gerçekten hiç incelenmeden geçersiz evrak durumunda bulunup başvuru sahibine geri yollanan anlamında
2- Kaşeli tarih var ise incelenmiş eksik görülmüş ve tamamlanması için geri gönderilmiş

Diğer ilk yazdıklarınızda benim sizin dosyanızda en başından beri savunduğum olay sizde nihayet buna kanaat getirdiniz. Yani meslekle alakalı bir onaydan dolayı alınmış bir geri iade değil. Bunu kullanarak şansınızı denemenizi istemiştim. Yani bana bu mektupla bu hata konusu bildirildi bende hatamı düzelttim 26 Haziran şartlarına görede IELTS sonuclarımıda ekledim ve gönderdim. Yapımız bu şekilde olacak tabiki takdir onların ....

Üst yazınız için sizden e-mail ile bana ulaşıp ilk başvuru tarihi, dosyanın CIO'ya ulaşma tarihi ve CIO'nun size yolladığı mektubun tarihi vs detayları bildirmenizi rica edeceğim..
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

FSW başvuruları kısıtlandı, peki neler yapabiliriz??

Genel;
Merhaba, 26 Haziran 2010 tarihinden sonra açıkça daha zorlaştırılan yada kısıtlama getirilen FSW- Federal Skilled Worker - Kalifiye personel - işçi göçmenlik başvurusu yerine alternetifler neler olabilir konusunda biraz bilgi verelim.
Bildiğiniz gibi Kanada federal bir devlet ve bu federal devletin 11 adet eyalet (•Alberta •Manitoba •Newfoundland and Labrador •Ontario •Saskatchewan •British Columbia •New Brunswick •Nova Scotia •Prince Edward Island •Yukon •Northwest Territories ) üyesi bulunmakta. Bunu biraz daha açar isek aslında bir bayrak ve anayasa altında 11 adet yerel yönetim diyebiliriz. İşte bundan dolayı genel göçmenlik bandından farklı olarak her eyalet kendi kuralları ve ihtiyaçlarına göre eyaletsel göçmenlik şartları sunmaktadır. Şimdi bu göçmenlik şartlarından bizler özellikle Türkiye'de elinde bir mesleği olan ve bu meslek dalı şuan itibari ile FSW- klasmanında geçerli meslek dalında olmayanlar için alternatifleri biraz detaylandıracağız. Eyaletlerin hemen hemen hepsinde şöyle bir yapı vardır. Kim benim eyaletimde en az 2 yıllık bir universite, diploma, sertifika vs eğitimi almış ve bu eğitim içinde en az 6 ay full time, co -op(eğitim sırasında eğitim kurumunun belirttiği işler) stajer yada eğitim sonunda mesleğine dair iş bulabilme kriterlerini ispatlamış yada hali hazırda eğitimi içinde yada eğitimi sonrasında bir iş teklifi almış ise
eyalet bazında Permanent Resident başvurusu yapabilir.....

Şimdi sizlerinde bildiği gibi Kanada göçmenlik bandında FSW- Kategorisinde başvuru mesleğe göre yapılır sonrada bu mesleğe göre size kabul ve ülkeye PR olarak giriş hakkı verilir. Gelirsiniz ülkeye mesleğinizi icra etmek istediğinizde bu sefer sizin önünüze eğitim barajı çıkar ve sizi Kanada içinde denklik eğitimi almaya zorlar sistem. Durum böyle olunca minumumda olsa kişiler bir eğitim kurumundan mesleklerini icra edebilmek için bir diploma, sertifika vs almak zorunda kalırlar yada şansları yaver gider meslekleri harici hiç alakası olmayan işlerde çalışırlar.

Şimdi bu bize ne yarar getirecek!! Zaten meslekleri icra etmek için bu hükümet ve sistem sizi gelişinizden sonra bir eğitime tabi tutacaksa yada sınava yada kredilendirmeye... O zaman durumu müsait olan kişiler eyaletlerde direkt bir eğitim kurumuna başvurur ve eğitimlerini alırlar bu eğitimlerini aldıkları zamanda eyaletsel PR başvurusu yapar sonucunda hem Kanada'dan mezun olmuş tasdikli bir eleman hemde PR hakkına sahip olmuş bir kişi yada aile olurlar.

FSW - ve Diğer Eyaletsel başvuru arasındaki fark şudur. FSW'de direkt ülkeye PR statüsüyle gelirsiniz diğerinde ise ilk önce öğrenci statüsüyle ve sonrası PR statüsü elde edersiniz. Yine bir fark bu eğitimi almak için ne yazıkki biraz daha fazla para ödersiniz. Fakat ilginçtirki bazı 2 yıllık diploma eğitimleri öyle korkulduğu gibi fiyatlarda değildir ortalama yıllık 4500-8000 cad arası bir fiyat aralığında mesleki diplomaya sahip olma şansınızda bulunmaktadır. FSW başvurusunda derki tek kişi iseniz 11.000 CAD iki kişi için 15.000 CAD aile için 18.000 CAD nakit para ibraz edin. Şimdi zaten bu parayı bir şekilde ibraz edeceksek biz bunu eğitim + PR olarak kullanıp yine o herkesin Kanada artık hayal oldu vesaire tabirlerine net ve açık bir cevap verip kullanmış oluruz. Eğitim + PR geçişinde de hem okuyup hem ülkeyi ve ilgili meslekte çalışarak alanı tanımaya hemde bunların yanında, kimse size siz mühendis değilsiniz, doktor değilsiniz bir daha şu bu... yaşamadan ..sonucunda PR hakkı elde etmek.......Bilmiyorum ama mantıklı değilmi sizcede ???

Mesela basit bir örnek ile konuyu toparlayayım:
EYALET SASKATCHEWAN :
Program: Saskatchewan Immigrant Nominee Program
Kategori: Uluslararası mezun öğrenciler
Şart ve gereklilikler:
1- Saskatchewan Eyaletinde minumum 1 yıl olmak üzere, Certificate, diploma, degree yada bunlara eş değerde bir eğitim kurumundan mezuniyet
2- Saskatcehwan Eyaletinde minumum 6 ay maaşlı çalışmış olmak ; buna okul ile beraber çalışılmış staj yada work - study işlerde dahildir!!
3- Saskatchewan Eyaletinde bir işveren tarafından yapılmış bir iş teklifi ( Mezuniyetinizle alakalı bir iş olması gerekli değildir!!)

Yani yukarıda dikkat ederseniz hem Kanada'dasınız hem eğitimizini almış bulunuyorsunuz hemde eğitim süreci sonunda da PR başvurusu hakkı kazanıyorsunuz.
Konuyu detaylarıyla tek tek eyalet eyalet yazmak paylaşmak isterdim ama sizinde mazur göreceğiniz gibi 11 eyalet paylaşmayayım...

Sadece paylaşım, bir fikir....

Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
orkunsafe
ACEMİ ÜYE
ACEMİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen orkunsafe »

Jonny b good,

Bende sizleri tebrik ediyorum, hersey gonlunuzce olsun, darisi diger bekliyenlere diyorum. Umarim oralarda gorusuruz ama anladigim kadari ile siz bati kismini dusunuyorsunuz, biz Torontoyu istiyoruz.

Bu arada bizde eylul sonu gibi 10-15 gunlugune Torontoya gidip islemleri baslatmayi dusunuyoruz. Sehir merkezinde guzel bir otel konusunda bana oneride bulunabilecek bir arkadas var mi acaba? Yada Hangi web sitesinden iyi bir otel secme sansim olabilir?
ResimResim
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
jonny b good
ACEMİ ÜYE
ACEMİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen jonny b good »

orkunsafe yazdı:Jonny b good,

Bende sizleri tebrik ediyorum, hersey gonlunuzce olsun, darisi diger bekliyenlere diyorum. Umarim oralarda gorusuruz ama anladigim kadari ile siz bati kismini dusunuyorsunuz, biz Torontoyu istiyoruz.

Bu arada bizde eylul sonu gibi 10-15 gunlugune Torontoya gidip islemleri baslatmayi dusunuyoruz. Sehir merkezinde guzel bir otel konusunda bana oneride bulunabilecek bir arkadas var mi acaba? Yada Hangi web sitesinden iyi bir otel secme sansim olabilir?
Teşekkürler Orkunsafe,

İnşallah diyiyorum ama belirttiğin gibi biz Calgary'ye gidiyoruz siz ise Toronto. Neyse bir vesile illaki olur.

Sağlıcakla kal,
jonny
Any intelligent fool can make things bigger and more complex... It takes a touch of genius - and a lot of courage to move in the opposite direction.
Albert Einstein
ResimResim
Kullanıcı avatarı
stah
ACEMİ ÜYE
ACEMİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen stah »

joseba yazdı:
Excellans yazdı:
stah yazdı:Sevgili Excellans,
Anlasilan herkes tatilde, forumu bir sessizlik kaplamis:) Biz belgeleri toparladik, simdi tercume ve noter asamasindayiz. Bazi arkadaslar belgelerin orjinalini noterde onaylattirmis ve gerekli belgeleri yalnizca yeminli tercuman tarafindan Ingilizceye cevirtmis ve noterde onaylatmadan gondermislerdi. Bu herhangi bir sorun yaratti mi acaba? Mali nedenlerden ben de boyle yapmayi dusunuyorum da.
Cok tesekkurler
Sayın Stah merhaba,
Hayır iki şekilde de yapabilirsiniz hangisi bütçenize uygun geliyorsa. Sonuçta ikiside aynı kapı : Noter tasdik - yeminli tercüme. Bazı Noterler bu şekilde bazı noterler diğer şekilde yapıyor zaten ordaki Noter'lere bir anlam veremedik ne yazıkki. Hem fiyat hemde işleyiş açısından. Sanırım mazbatayı alan ayrı telden çalıyor havası var....
merhaba excellans.
bu noter onaylarında benim anladğım kadarıyla 2 tür var: normalde bir belgeyi tercümana çevirtmek 20-50 tl arası değişiyor.siz birşey demezseniz, tercüman bunu kendisi bizzat notere götürüyor ve "tercümeyi kendisi yaptığına ve belgenin orjinal olduğuna dair" onaylatıyor. bunun adı noter tasdikli yeminli tercüme oluyor ki başvurularımda hiç kullanmadğm bi yöntem. bu yöntemde noter parası 50-60 tl civarında idi. yani toplam bi belge 100tl yi geçiyor..
öteki yöntem; belgeyi sadece tercümana tercüme ettirip bu tercümeyi orjinal belgeyle yollamak..
öteki yöntem de belgenin noter tasdikli fotokopisini, 30tl idi, çıkarmak, bunu tercümana tercüme ettirip tercümesiyle beraberinde yollamak..
1. yöntem pahalı
2.ve 3. yöntemleri ben belgenin orjinalini bir daha almamın mümkün olması ve olmaması durumlarına göre uyguladım.
karışıklık bundan kaynaklanıyor sanırım.
saygılar,
joseba
Joseba, biz bütün belgelerin (savcılık ve işveren belgeleri hariç) noterden onaylı nüsha olarak gönderdik, yanına da yalnızca yeminli tercüman kaşesiyle ve imzasıyla çevirilerini gönderdik. Göndereli 3 hafta oldu, sorun olsaydı dönerdi diye düşünüyoruz. Sadece noter onayı 350 TL tuttu. Yeminli çevirileri ise zaten ben de çevirmen olduğum için birlikte çalıştığım bir yeminli tercüman arkadaşa imzalattım ve kaşelettim, hiç olmazsa onlar bedavaya geldi:) onlara da para verecek olsaydık 1000 TL yi gececekti!
ResimResim
ekanal
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen ekanal »

Erdem merhaba,
Başvurunun bu şekilde geri dönmesine çok üzüldüm. Excellansa katılıyorum bence de tekrar göndermelisin. Benim başvurum da 7 haziranda ellerine ulaştı, sana dün döndüklerine göre benim de daha 1 ayım var demekki. İnşallah 26 haziranda çıkarılan mesleklere bahaneler uydurmazlar, olumlu cevaplar alırız :)
Kullanıcı avatarı
stah
ACEMİ ÜYE
ACEMİ ÜYE

Sevgili Excellans
Biz Ankara'ya belgelerimizi gondereli uc haftayi gecti, ancak on-line olarak basvuru takibi yaptigimizda CIC'in web sitesinde hala "CIO eligibility review complete, letter sent on March 26" diye yaziyor. Telaslanmali miyiz?
Tesekkurler
ResimResim
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Sayın Stah merhaba,
Hayır tabiki telaşlanmayınız. Ankara online update sayfasını ne yazıkki böyle geç update ediyor. Meraklanacak birşey yok insanlar vizelerini laıyorlar yada Kanada'ya geliyorlar sistemda hala ya medical alındı yada in process yazıyor. O yüzden sizde bu konuda rahat olunuz. Online ekran ne yazıkki anında güncellenmiyor Ankara tarafında.
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
Kaan Sertdemir
ACEMİ ÜYE
ACEMİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen Kaan Sertdemir »

Sayın Excellans,
Biz nihayet vizelerimizi aldık. Fakat yeni PR kartlarından kaynaklanan durum ve riskler nedeniyle, önceden oluşturduğumuz, ilk girişte temelli gitmeyerek, PR kartlarını Kanada'daki bir arkadaşımızın adresine göndertme ve daha sonraki bir tarihte kartlarla temelli giriş yapma planımızın uygulanamayacağını, gerek daha önce bu bölümde yaptığınız detaylı açıklamalardan, gerekse cic'nin sitesinden anlamış bulunuyorum.

Özetle, vizemiz Mart ayına kadar geçerli. Kasım ayında bayram tatilinde bir giriş yapıp, 1 hafta kadar kalıp Türkiye'ye geri dönmeyi, bundan 1 yıl sonraki bir tarihte ise (Kasım 2011'e kadar), temelli olarak gitmeyi düşünüyoruz. Bu senaryo ile ilgili olarak, daha önce sorulan soruları tekrarlamamaya özen göstermek kaydıyla, birkaç sorum olacak izin verirseniz:

1) Bu senaryoda ikinci girişimizi riske etmemek için, ilk gittiğimizde Travel Document almamız gerekecek. Bu dokümanın alınması kaç gün sürer? Gider gitmez bunu almak için başvurabiilr miyiz? Yoksa şüpheli mi görülür?

2) Travel Document'un geçerliliği en fazla ne kadar olabilir? 1 yıl sonrasına kadar geçerli bir Travel Document alabilir miyiz?

3) Neden Travel Document almak istediğimiz sorulduğunda detaylı bir yanıt vermek ve gerekçeyi belgelerle ispatlamak zorunda mıyız?

4) PR kartı haricindeki diğer kartların gönderilmesi için yine de ilk girişte bir daimi adres vermemiz gerekecek. Biz Vancouver'da yaşamayı düşünüyoruz ve Kasım'da oraya gideceğiz. Fakat Toronto'da yaşayan bir arkadaşımızın adresini vermeyi düşünüyoruz. Bir eyalete giriş yapıp, başka bir eyaletteki adresi vermemiz mümkün mü, yoksa giriş yaptığımız eyalette bulunan bir adresi mi vermek zorundayız?

Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Saygılar
Kaan
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Sayın Kaan Sertdemir merhaba,
Vizeleriniz hayırlı olsun diyerek;

1-2-3- Travel document ilgili bulunduğunuz şehirde aynı gün içinde yada 2-3 takip eden gün içinde elinize ulaşır. Gidip kısa süreli kalacağınız için tabiki başvurabilirsiniz. Travel document süresi sizin bildirdiğiniz gerekçe ve süre talebinize göre düzenlenir. Travel document düzenlenirken neden ve gerekler için bir belge yada ekstra döküman istenmez sadece sizden neden - nereye - ne zaman - gidiş - dönüş gibi detaylar formunuzda sorulur.
4- PR kartı haricinde diğer kartlar derken zaten Bunlar SIN ve mutlak son ikamet ettiğiniz eyaletin sağlık hizmet kartıdır. SIN kartınıza ve Sağlık kartınıza mecbur ikamet ettiğiniz adresten başvuru yapmalısınız. O yüzden, Kasım'da gelişinizde bunu halletmeniz yada Vancouver'da kalacaksanız Vancouver'da güvenilir bir kişi yada arkadaşınız var ise ilk girişinizde direkt o adresi vereceksiniz. Bu kartlar direkt eyaletlerle ilgili olduğu için Toronto'da alınan bi kartın ne yazıkki BC'de geçerliliği yoktur. Yine kalkıp geldiğinizde taşınma işlemi yapmanız, BC saglık kartına geçiş yapmanız vs vs gereklidir. Bu yüzden ileride aynı şeyleri tekrar tekrar yapmanız yerine direkt girişte ve diğer işlemlerde BC'de Vancouver'da bir tanıdık vasıtası ile adreslerinizi verip BC eyaleti kayıtlarınızı yaptırın kartlarınız o adrese gönderilsin. Siz geldiğinizde kendi evinize adresinize geçtiğinizde sadece ilgili kurumlara eyalet içinde taşındığınızı ibraz ederek işlemleri sorunsuz tamamlayın.
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
joseba
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen joseba »

stah yazdı:Joseba, biz bütün belgelerin (savcılık ve işveren belgeleri hariç) noterden onaylı nüsha olarak gönderdik, yanına da yalnızca yeminli tercüman kaşesiyle ve imzasıyla çevirilerini gönderdik. Göndereli 3 hafta oldu, sorun olsaydı dönerdi diye düşünüyoruz. Sadece noter onayı 350 TL tuttu. Yeminli çevirileri ise zaten ben de çevirmen olduğum için birlikte çalıştığım bir yeminli tercüman arkadaşa imzalattım ve kaşelettim, hiç olmazsa onlar bedavaya geldi:) onlara da para verecek olsaydık 1000 TL yi gececekti!
aynen benim de uyguladğım yöntem:
orjinal belge + sadece tercüme
veya
noterden onaylı nüsha + tercüme
eğerki tercümana bıraksaydım noter tasdikli yeminli tercüme olayına girecekti. o zaman çok daha tuzlu oluyor
Nationalism is an infantile disease. It is the measles of mankind.
Albert Einstein
Kullanıcı avatarı
Kaan Sertdemir
ACEMİ ÜYE
ACEMİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen Kaan Sertdemir »

Sayın Excellans,

Her zamanki gibi detaylı bilgiler verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Bu konu ile ilgili son bir sorum olacak. Kanada'da bulunacağım kısa süre
içerisinde Travel Document'a başvurmakla, Türkiye'ye döndüğümde Ankara Elçiliği'ne Travel Document için başvurmak arasında bir fark var mı? Yani Kanada'da başvurmak yerine, Travel Document'a Türkiye'ye döndükten sonra Türkiye'de başvurabilir miyim?

Sorumun nedeni cic web sitesinde gördüğüm şu ibare: "If you are a permanent resident outside of Canada and you need proof of status so that you can return to Canada, you should apply at the Canadian visa office that serves the country you’re in".

Çok teşekkürler, saygılar
Kaan
Excellans yazdı:Sayın Kaan Sertdemir merhaba,
Vizeleriniz hayırlı olsun diyerek;

1-2-3- Travel document ilgili bulunduğunuz şehirde aynı gün içinde yada 2-3 takip eden gün içinde elinize ulaşır. Gidip kısa süreli kalacağınız için tabiki başvurabilirsiniz. Travel document süresi sizin bildirdiğiniz gerekçe ve süre talebinize göre düzenlenir. Travel document düzenlenirken neden ve gerekler için bir belge yada ekstra döküman istenmez sadece sizden neden - nereye - ne zaman - gidiş - dönüş gibi detaylar formunuzda sorulur.
4- PR kartı haricinde diğer kartlar derken zaten Bunlar SIN ve mutlak son ikamet ettiğiniz eyaletin sağlık hizmet kartıdır. SIN kartınıza ve Sağlık kartınıza mecbur ikamet ettiğiniz adresten başvuru yapmalısınız. O yüzden, Kasım'da gelişinizde bunu halletmeniz yada Vancouver'da kalacaksanız Vancouver'da güvenilir bir kişi yada arkadaşınız var ise ilk girişinizde direkt o adresi vereceksiniz. Bu kartlar direkt eyaletlerle ilgili olduğu için Toronto'da alınan bi kartın ne yazıkki BC'de geçerliliği yoktur. Yine kalkıp geldiğinizde taşınma işlemi yapmanız, BC saglık kartına geçiş yapmanız vs vs gereklidir. Bu yüzden ileride aynı şeyleri tekrar tekrar yapmanız yerine direkt girişte ve diğer işlemlerde BC'de Vancouver'da bir tanıdık vasıtası ile adreslerinizi verip BC eyaleti kayıtlarınızı yaptırın kartlarınız o adrese gönderilsin. Siz geldiğinizde kendi evinize adresinize geçtiğinizde sadece ilgili kurumlara eyalet içinde taşındığınızı ibraz ederek işlemleri sorunsuz tamamlayın.
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Sayın Kaan Sertdemir merhaba,
Hayır yoktur ama zaten Kanada içinde iken başvurmak varken Türkiye'ye geldikten sonra başvurmak !!
Saygılarımızla,

meyes
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen meyes »

Excellans merhaba,

coğrafya öğretmeniyim. mesleğim şu an tercihli meslek listesinde olmasa bile 67 puanı aştığım takdirde başvurum olumlu sonuçlanabilir mi ya da çok mu beklemem gerekir? ilginize şimdiden teşkkür ederim. syg
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Sayın Meyes merhaba,
Ne yazıkki mesleğiniz son değişiklliklerden sonra listede değil ise zaten uygun bulunmayacaktır. Yani bekleme durumu olmayacaktır. Fakat eğerki bir resmi işveren ve iş teklifiniz var ise ve mesleğinizin gerekliliklerine sahip iseniz başvurunuzu yapabilirsiniz.
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
warriormustdie
ACEMİ ÜYE
ACEMİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen warriormustdie »

Selamlar sayın Excellans, evrak toplama işlemlerim bitmek üzere, eski iş yerlerimden aldığım yazılar + banka bilgileri + evrak çevirileri vs. Haftaya başvurumu göndereceğim kısmetse, birkaç forumda bakındım hiç başvuran yok NOC 3111 başlığı altında, bu ilginç geldi bana. Hemen her meslek grubunun başlıkları olmasına rağmen bizim gruptan hiç rastlamadım. Ne başvurdum sonuc bekliyorum nede başvuracağım şeklinde bişeyler yok sanırım bu bir avantaj, belkide çoktan bin kişilik kontenjan doldu :)
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Sayın Warriormustdie merhaba,
Sizi temenni eder hatta garanti verebilirim hiçbir zaman hayır denmeyecek meslek listesindesiniz ki bu mesleklere her zaman ardına kadar Kanada'nın kapısı açıktır.
3111 Specialist Physicians
3112 General Practitioners and Family Physicians
3113 Dentists
3131 Pharmacists
3142 Physiotherapists
3152 Registered Nurses
3215 Medical Radiation Technologists
3222 Dental Hygienists & Dental Therapists
3233 Licensed Practical Nurses
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
warriormustdie
ACEMİ ÜYE
ACEMİ ÜYE

Bu çok güzel bir moral oldu :) Teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Kanada göçmenlik başvurusu FSW - Ankara

Üye|Dosya Gön.Tarihi|.|FSW,CEC,ENTR-Onay|.|Ankara geliş|.|AOR Mektup|.|Eksik Evrak isteği|.|Int./Görüşme|.|Sağlık Alındısı|.|Vize Onayı
=======================================================================================================================/
Kien FSW/.. 1.07.2007.. /..... 1.09.2007 ...../..... 25.05.2009 ...../ .... 20.07.2009 ..../......../ Yapılmadı /.... 5.01.2010.... / 09.03.2010/
=======================================================================================================================/
Akita-Entr.-Girişimci/-------------/..09.09.2008.. /..09.09.2008.. /.. 19.10.2008.. /.. 04.09.2009.. /..02.02.2010../ 19.02.2010/ 19.03.2010/
Jonny-IrisFSW/..28.01.2010.. / ..15.03.2010../ 25.03.2010 / 02.06.2010 / 02.06.2010 / Telefon ile / 09.08.2010 / 17.08.2010/
Cmgkara-CEC / 18.11.2009/-----------/----------/-----------/-------------/-------------/------------/-----------------/
Mariposa-FSW/ 11.12.2009/------------/ 07.04.2010 /-----------/-------------/-------------/------------/-----------------/
Taner3-FSW/ ..17.12.2009.. / ..13.03.2010.. / ..13.03.2010.. / 03.06.2010 / .............. / Yapılmadı / ............ / ............... /
Safiyed-FSW/..5.12.2007.. / ..28.2.2008.. / ..28.2.2008.. / --------------- / 27.05.2010 / ----------- /Yapılmadı / ............ / 06.07.2010/
Stah-FSW/ 11.12.2009/26.03.2010 /----------------/------------------/15.02.2009/---------------/-----------/-------------------/
Orkunsafe-FSW /..29.06.2009 ../ ..28.01.2010../ ---------- / 21.05.2010 / 31.05.2010 / ------------ / ---------------/ 28.07.2010/
İlkerb-FSW / ..Kasım 2003.. /Kendi isteğiyle dosya yavaştan alındı-2008 tekrar başlanıldı!/ ..19.01.2010.. /Yapılmadı/13.02.2010/ 19.03.2010 /
=======================================================================================================================
Biz ve Kanada-FSW12 / 20.04.2010 / 18.06.2010 /08.07.2010 / 02.08.2010 /.................../.............../.............../................../
=======================================================================================================================
Biz ve Kanada-FSW13 / 27.05.2010 /22.06.2010 /19.07.2010/ 19.08.2010 /.................../.............../.............../................../
Ekanal -FSW / 07.06.2010 / ------------------- / --------------- / ------------------ / --------------- / -------------- / ---------------/ -----------------/
Erdem - FSW / 13.05.2010 / ------------------ / ---------------/ -----------------/ -----------------/ ----------------/ ---------------/ -----------------/
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
stah
ACEMİ ÜYE
ACEMİ ÜYE

Sevgili Excellans
Sizin de ongordugunuz gibi nihayet statumuz degisti ve recieved by visa office haline geldi!
ResimResim
Kullanıcı avatarı
Iris
ACEMİ ÜYE
ACEMİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen Iris »

Excellans,

Bizim vize onayı bölümümüzü de doldurabilirsiniz. 17.08.2010
Yuppiiiiiiiiiiiiiiiiii we did it ! we did it !.................

Iris & Jonny
ResimResim
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Sayın Stah ve Sayın Iris;

Stah: Merhaba, hayırlı olsun artık sabırla bekleme zamanı ....

Iris: Sizede hayırlı olsun tekrar....
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
akita
Onursal Üye

Okunmamış mesaj gönderen akita »

Sn Iris,

Hayırlı olsun, tebrik ederiz.
ResimResim
Kullanıcı avatarı
taner3
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen taner3 »

Sn. Iris ve Jonny,

Tebrikler. Yolculuk zamanı belli mi?

Ay sonuna (en geç bayrama) kadar umarım biz de alırız. Eğer bayrama kadar alabilirsek, ben önden, en geç Ekim başında orada olmayı umuyorum.
Teşekkürler,

ResimResim
Kullanıcı avatarı
Iris
ACEMİ ÜYE
ACEMİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen Iris »

Teşekkürle Akita, taner3,

Eylül sonu gibi düşünüyorduk ama gidişimiz Ekim in ilk haftasına sarkacak gibi gözüküyor. Hangi şehre gidiyordun taner3 ??
ResimResim
Kullanıcı avatarı
warriormustdie
ACEMİ ÜYE
ACEMİ ÜYE

Sayın Excellans;
Hazırladığım mektubu mail olarak size yolladım, umarım elinize geçmiştir.
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Sayın Warriormustdie merhaba,
Antrenör...... ise evet bende cevabı size yolladım..
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
taner3
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen taner3 »

Merhaba Iris,

Şehri (iş bulabilirsek) kader belirlesin dedik ama Kanada'da olmadığımız sürece zor görünüyor. Şimdilik Kingston ON, düşünüyoruz. Orada post-doc yapan bir arkadaşımızın fikirlerini de bekliyoruz. Ben önden gideceğim. Sonra duruma göre belki daha rahat yer değiştirebilirim.
Teşekkürler,

ResimResim
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

zipincanada yazdı:Sayin Excellans,
Skilled workers basligi altinda " 1122 Professional Occupations in Business Services to Management " diye bir meslek bulunmaktadir, bu nedir tam olarak bilginiz var mi? 2) Ayrica ben yaklasik 8 yillik bircok stk'da gorev yaptim, social worker olarak basvurmam icin ne gerekiyor? SGK girisi sart mi? Bildiginiz uzere, bizde dernekler cogunlukla gonulluluk uzerine kurulu.
tesekkurler,
Sayın Zipincanada merhaba,
1- İlgili meslek detaylarını 1122 Detaylar linkimizde bulabilirsiniz.
2- Diğer meslek olsan Social Workers altında başvuru yapmanız içinde mutlaka eğitim olarak ; Sosyal bilimler mezunu olmanız ve ilgili alanda hem gönüllü olsun hemde reel olsun en az 1 yıl ve üstü çalışmış olmalısınız.
Saygılarımızla,

“KANADA GÖÇMENLİK BAŞVURUSU-KALİFİYE İŞÇİ/PERSONEL- FSW-FEDERAL SKILLED WORKER” sayfasına dön