Kanada`da Üniversite Eğitimi

Kanada'da eğitim ve öğrenim hakkında tüm merak ettiklerinizi paylaşacağız. Kanada'da dil eğitimi, Kanada'da İngilizce eğitim, Kanada'da lise, Kanada'da kolej, Kanada'da üniversite, Kanada'da doktora yada yüksek lisans
Guatt
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Kanada`da Üniversite Eğitimi

Okunmamış mesaj gönderen Guatt »

Merhabalar,

Ben şuanda Lise 3`te okumaktayım 2 sene sonra Kanada`da üniversite okumak istiyorum. planım ise ilk olarak 2 yıllık bir college okumak daha sonra 2 yıl daha üzerine okuyup 4 yıllık üniversiteden mezun olmak. Fakat aklımda birtakım sorular var ,

1- İngilizce dil seviyesini göstermek için hem TOEFL hemde IELTS sınavınamı girmem gerekiyor yoksa sadece herhangi birine girip ortalama bir not alsam yeterli oluyormu ?

2- Öğrendiğim kadarıyla Kanada`da 4 yıllık üniversite eğitimi sonunda devlet size 3 yıllık bir çalışma ve oturma izni veriyor ve belli birsüre çalışınca göçmenliğe başvuru hakkım doğuyor doğrumudur bu ?

3- Eğer kabul edilirsem ve 4 yıllık üniversite sonunda kalmaya karar verip kalırsam , türkiyeye girişimde askeremi alınırım ?

Yardımcı olursanız sevinirim , iyi forumlar :)
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Re: Kanada`da Üniversite Eğitimi

Okunmamış mesaj gönderen Excellans »

Guatt yazdı:Merhabalar,

Ben şuanda Lise 3`te okumaktayım 2 sene sonra Kanada`da üniversite okumak istiyorum. planım ise ilk olarak 2 yıllık bir college okumak daha sonra 2 yıl daha üzerine okuyup 4 yıllık üniversiteden mezun olmak. Fakat aklımda birtakım sorular var ,

1- İngilizce dil seviyesini göstermek için hem TOEFL hemde IELTS sınavınamı girmem gerekiyor yoksa sadece herhangi birine girip ortalama bir not alsam yeterli oluyormu ?

2- Öğrendiğim kadarıyla Kanada`da 4 yıllık üniversite eğitimi sonunda devlet size 3 yıllık bir çalışma ve oturma izni veriyor ve belli birsüre çalışınca göçmenliğe başvuru hakkım doğuyor doğrumudur bu ?

3- Eğer kabul edilirsem ve 4 yıllık üniversite sonunda kalmaya karar verip kalırsam , türkiyeye girişimde askeremi alınırım ?

Sayın Guatt merhaba,

Kısa ve kafanızı karıştırmadan cevaplayalım;
1- Ingilizce dil seviyenizi bu sınavlardan bir tanesi ile ispatlayabilirsiniz, tercihimiz ise IELTS - GENERAL sınavıdır.
2- Dogrudur
3- Ogrenci oldugunuz sürece askerliğe alınmanız söz konusu degildir.
Saygılarımızla,
Kanada, Kanada göçmenlik başvurusu, Kanada vizesi, Kanadada eğitim ve Kanada hakkında her şey

E-mail: destek@bizvekanada.com/info@bizvekanada.com/bilgi@bizvekanada.com/admin@bizvekanada.com
FACEBOOK - KANADA HAKKINDA HERSEY
Guatt
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Excellans yazdı:

Sayın Guatt merhaba,

1- Ingilizce dil seviyenizi bu sınavlardan bir tanesi ile ispatlayabilirsiniz, tercihimiz ise IELTS - GENERAL sınavıdır.
2- Dogrudur
Bilgilendirdiğiniz için çok teşekkürler , peki IELTS`ten ortalama kaç puan almam yeterlidir ?
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Guatt yazdı:
Excellans yazdı:

Sayın Guatt merhaba,

2- Dogrudur
Bilgilendirdiğiniz için çok teşekkürler , peki IELTS`ten ortalama kaç puan almam yeterlidir ?
Sayın Guatt merhaba,

Başvuracagınız bölümle direkt alakalı olmakla beraber minimum 6.5 ve üstü bir degerlendirme size istediğiniz bölümde okumaya hak kazandıracaktır.
Saygılarımızla,
Kanada, Kanada göçmenlik başvurusu, Kanada vizesi, Kanadada eğitim ve Kanada hakkında her şey

E-mail: destek@bizvekanada.com/info@bizvekanada.com/bilgi@bizvekanada.com/admin@bizvekanada.com
bilbo
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen bilbo »

Merhabalar öncelikle şans eseri denk geldiğim bu sitede çok yararlı bilgiler edindim sorulan sorulara bilgi dahilinde en ince ayrıntısına kadar cevaplar verilmiş öncelikle bunun için sayın Excellans 'a çok teşekkür ediyorum. Malumunuz Kanada ya yerleşme, okuma, çalışma hayali kuran insanlarda olduğu gibi benim aklımda da bir çok soru var ve bu sorulara bir nebze de olsa cevap bulabilmek için bu siteye üye oldum. Sorularımı sormadan önce belki yardımı dokunur diye kendimden kısaca bahsetmek istiyorum. Ben şuanda 25 yaşında bir üniversite de bilgisayar mühendisliği (Computer Science) okuyorum hayatın getirdikleri şartlardan kaynaklı hala öğrenciyim ve mezun olmama daha var ve mezun olsam dahi yaş engelinden dolayı açıkcası geleceğimi pek parlak görmüyorum bundan dolayı uzun süredir istediğim Kanada ya göç etme istediğim doğrultusunda somut adımlar atmaya karar verdim.Öncelikle Kanada ya gelme isteğim oraya göç etmek ve kalan yaşamımı orda devam ettirmek ve tabi ki bunun içinde hali hazırda okuduğum bölüm ile alakalı bir bölüm okumaya orda devam edip sonrasında da bu mesleği orada icra etmek istiyorum yani sadace okul okumaya gelme gibi bir istediğim yok. Bunun zorluklarının farkındayım ama hayat neredeyse her yerde zor olduğu için açıkcası pek gözüm korkmuyor bu durumdan. Gözümü korkutan tek şey maddiyat kısıtlı bir bütçem var ve bu bütçeye isteklerimi uydurmaya çalışıyorum malumunuz yabancı bir öğrenci için Kanada da okumak maliyetli bir şey. Verdiğim bu bilgiler doğrultusunda aşağıda sıraladığım sorularıma cevap verebilirseniz çok mutlu olurum. Şimdiden çok teşekkür ediyorum.

1-Canada da üniversiteden mezun olduktan sonra kalıcı çalışma izni almanın en kolay olduğu eyalet hangisi?( mezuniyet sonrası çalışma izni değil ondan sonraki adım)
2- Bu eyalette 15.000 CAD civarında bölümümle alakalı (Computer Science) üniversite bulabilir miyim?
3- Bu eyalette konaklama dahil 1.000 CAD ile geçimimi sağlayabilir miyim?( eğer hayır ise ortalama bir miktar söyleyebilir misiniz?)
4- Yasalardan kaynaklanacak extra ücretler için (sağlık sigortası, vergi vs) senelik ne kadar bir para ayırmam gerekir? ( Bu sorunun tabi ki net bir cevabı yoktur ancak tahmini olarak bir ortalama miktar öğrenmek istiyorum)
5- Üniversite mezuniyeti sonrasında verilen mezuniyet sonrası çalışma izni ile üniversite okuduğum eyaletin dışında farklı bir eyalette çalışıp yaşayabilir miyim?(Aynı soru kalıcı çalışma izni aldıktan sonrası içinde geçerli)
6- Eğer üsteki sorunun cevabı hayır ise bu eyalette mezun olduktan sonra iş bulma olasılıkları nelerdir?
7- Yaşımı göz önünde bulundurursak 29 yaş çivarında mezun olacağım bu durum Canada genelinde iş bulmam konusunda bir engel teşkil ediyor mu?( örnek vermek gerekirse Türkiye de işe ilk girişde tecrübesizseniz yaş önemli bir faktör)
8-İş buldum herşey güzel peki emekli olmam için gerekli olan çalışma sürem ne kadar olacaktır, emeklilik yaşı vs varmıdır ya da bu yasalar göçmenlere ve belki daha sonrasında Canada vatandaşlığı almış kişilere uyguluma esasları nelerdir?
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

bilbo yazdı:Merhabalar öncelikle şans eseri denk geldiğim bu sitede çok yararlı bilgiler edindim sorulan sorulara bilgi dahilinde en ince ayrıntısına kadar cevaplar verilmiş öncelikle bunun için sayın Excellans 'a çok teşekkür ediyorum. Malumunuz Kanada ya yerleşme, okuma, çalışma hayali kuran insanlarda olduğu gibi benim aklımda da bir çok soru var ve bu sorulara bir nebze de olsa cevap bulabilmek için bu siteye üye oldum. Sorularımı sormadan önce belki yardımı dokunur diye kendimden kısaca bahsetmek istiyorum. Ben şuanda 25 yaşında bir üniversite de bilgisayar mühendisliği (Computer Science) okuyorum hayatın getirdikleri şartlardan kaynaklı hala öğrenciyim ve mezun olmama daha var ve mezun olsam dahi yaş engelinden dolayı açıkcası geleceğimi pek parlak görmüyorum bundan dolayı uzun süredir istediğim Kanada ya göç etme istediğim doğrultusunda somut adımlar atmaya karar verdim.Öncelikle Kanada ya gelme isteğim oraya göç etmek ve kalan yaşamımı orda devam ettirmek ve tabi ki bunun içinde hali hazırda okuduğum bölüm ile alakalı bir bölüm okumaya orda devam edip sonrasında da bu mesleği orada icra etmek istiyorum yani sadace okul okumaya gelme gibi bir istediğim yok. Bunun zorluklarının farkındayım ama hayat neredeyse her yerde zor olduğu için açıkcası pek gözüm korkmuyor bu durumdan. Gözümü korkutan tek şey maddiyat kısıtlı bir bütçem var ve bu bütçeye isteklerimi uydurmaya çalışıyorum malumunuz yabancı bir öğrenci için Kanada da okumak maliyetli bir şey. Verdiğim bu bilgiler doğrultusunda aşağıda sıraladığım sorularıma cevap verebilirseniz çok mutlu olurum. Şimdiden çok teşekkür ediyorum.

1-Canada da üniversiteden mezun olduktan sonra kalıcı çalışma izni almanın en kolay olduğu eyalet hangisi?( mezuniyet sonrası çalışma izni değil ondan sonraki adım)
2- Bu eyalette 15.000 CAD civarında bölümümle alakalı (Computer Science) üniversite bulabilir miyim?
3- Bu eyalette konaklama dahil 1.000 CAD ile geçimimi sağlayabilir miyim?( eğer hayır ise ortalama bir miktar söyleyebilir misiniz?)
4- Yasalardan kaynaklanacak extra ücretler için (sağlık sigortası, vergi vs) senelik ne kadar bir para ayırmam gerekir? ( Bu sorunun tabi ki net bir cevabı yoktur ancak tahmini olarak bir ortalama miktar öğrenmek istiyorum)
5- Üniversite mezuniyeti sonrasında verilen mezuniyet sonrası çalışma izni ile üniversite okuduğum eyaletin dışında farklı bir eyalette çalışıp yaşayabilir miyim?(Aynı soru kalıcı çalışma izni aldıktan sonrası içinde geçerli)
6- Eğer üsteki sorunun cevabı hayır ise bu eyalette mezun olduktan sonra iş bulma olasılıkları nelerdir?
7- Yaşımı göz önünde bulundurursak 29 yaş çivarında mezun olacağım bu durum Canada genelinde iş bulmam konusunda bir engel teşkil ediyor mu?( örnek vermek gerekirse Türkiye de işe ilk girişde tecrübesizseniz yaş önemli bir faktör)
8-İş buldum herşey güzel peki emekli olmam için gerekli olan çalışma sürem ne kadar olacaktır, emeklilik yaşı vs varmıdır ya da bu yasalar göçmenlere ve belki daha sonrasında Canada vatandaşlığı almış kişilere uyguluma esasları nelerdir?
Sayın Bilbo merhaba,
Kafanızı karıştırmadan sorularınıza acık ve net cevap verelim;
1- Bahsettiğiniz konu göçmenlik yani Permanent Resident hakkıdır. En kolay kelimesinden ziyade daha anlayışlı ve olanaklı diyerek Saskatchewan eyaletidir.
2- Bakınız SIAST POLYTECHINIC, SASKATCHEWAN UNIVERSITY, UNIVERSITY OF REGINA
3- Bu rakamı 1,500 düzeyine cıkarabilirseniz hiçbir sorun yaşamazsınız.
4- Ogrenci oldugunuz sürece saglıkdan yararlanırsınız, vergi sadece gelir elde etmeye başladıgınız senenin sonunda kazancınız üzerinden vergilendirilirsiniz.
5- Istediginiz eyalette ve istediginiz işde çalışmakda serbestsiniz.(Quebec eyaleti farklıdır)
6- ..
7- Yaşınız mesleginiz için gayet uygundur, bu konuda bir sıkıntı çekmeyeceksiniz.
8- Emeklilik şartlarımız; 65 yaşdan gün almak ile başlar. Minimum calısma süreniz 5 yıl
Saygılarımızla,

Yankı
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen Yankı »

Meraba excellans
Size bir soru sormak istiyorum. Ben size önceden eğitim yoluyla gitmek istediğimi yazmıştım bir üniversite hazırlık EAP ingilizce (8 aylık) eğitim ve bir collegenin 2 yıllık proğramından şartlı kabul aldım.öğrenci vizesi için başvuracagım benim sormak istediğim ingilizce eğitimim sırasında collegedende şartlı kabul aldığım için eşime çalışma vizesi ve 8 yaşındaki çocugumuza okuma izni ( devlet karşılayarak)alabilirmiyiz.
Eger alabilirsek benim öğrenci vizesiyle gidip eşimle çocuğumun 1-2 ay sonra turist vizesiyle gelip Canadadan çalışma vizesi ve öğrenim iznine başvurmakmı yada benim öğrenci vizesini almamdan sonra gitmeden eşim ve çocuğum için başvurmammı daha uygundur . Yardım ederseniz çok sevinirim teşekkürler
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Yankı yazdı:Meraba excellans
Size bir soru sormak istiyorum. Ben size önceden eğitim yoluyla gitmek istediğimi yazmıştım bir üniversite hazırlık EAP ingilizce (8 aylık) eğitim ve bir collegenin 2 yıllık proğramından şartlı kabul aldım.öğrenci vizesi için başvuracagım benim sormak istediğim ingilizce eğitimim sırasında collegedende şartlı kabul aldığım için eşime çalışma vizesi ve 8 yaşındaki çocugumuza okuma izni ( devlet karşılayarak)alabilirmiyiz.
Eger alabilirsek benim öğrenci vizesiyle gidip eşimle çocuğumun 1-2 ay sonra turist vizesiyle gelip Canadadan çalışma vizesi ve öğrenim iznine başvurmakmı yada benim öğrenci vizesini almamdan sonra gitmeden eşim ve çocuğum için başvurmammı daha uygundur . Yardım ederseniz çok sevinirim teşekkürler
Sayın Yankı merhaba,
Şartlı kabullü tam zamanlı eğitim başvurunuzla beraber eşiniz (Openworkpermit) + cocuklarınız(Openstudy) içinde gerekli vize basvularını beraberce yapabilirsiniz.
Saygılarımızla,

Guatt
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Tekrardan merhaba Sayın Excellans ,

Kanada`da hangi meslekler geçerlidir ? ben Sinema ve TV üzerine okumak istiyorum veya Diyetisyenlik ilk olarak 2 yıllık college okuyup ardından 2 yıllık daha okuyup mezun olduktan sonra iş bulabilirmiyim ? eyalet olarakta Hamilton düşünüyorum yardımcı olursanız sevinirim iyi forumlar :)
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Guatt yazdı:Tekrardan merhaba Sayın Excellans ,

Kanada`da hangi meslekler geçerlidir ? ben Sinema ve TV üzerine okumak istiyorum veya Diyetisyenlik ilk olarak 2 yıllık college okuyup ardından 2 yıllık daha okuyup mezun olduktan sonra iş bulabilirmiyim ? eyalet olarakta Hamilton düşünüyorum yardımcı olursanız sevinirim iyi forumlar :)
Sayın Guatt merhaba,
Sorunuz ucu açık bir soru, her meslek kendine göre farklı iş bulabilirmiyim sorusu konusunda tabiki bahsettiğiniz iki mezuniyette de iş bulabilirsiniz. Ontario eyaleti en kalabalık eyalet olup tabiki olanak ve Turkiye'ye tek ucak erişimi ile uygun secenektir.
Saygılarımızla,

Guatt
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Excellans yazdı:

Sayın Guatt merhaba,
Sorunuz ucu açık bir soru, her meslek kendine göre farklı iş bulabilirmiyim sorusu konusunda tabiki bahsettiğiniz iki mezuniyette de iş bulabilirsiniz. Ontario eyaleti en kalabalık eyalet olup tabiki olanak ve Turkiye'ye tek ucak erişimi ile uygun secenektir.
Öncelikle sorumu cevapladığınız için teşekkürler , açıkçası şuanda içerisinde bulunduğum durum aklımı çok karıştırıyor. ben oldum olası hep farklı bir ülkede yaşamak istiyordum Kanada`yı seçme nedenim insana değer verilişi ve medeni bir ülke oluşu ve üniversiteden mezun olduktan sonra orada kalabileceğimden dolayı , ailem zengin değil orta halli bir aileyiz dolayısıyla tek bir şansım var ve hata yapmamam gerekiyor. Forumda sizin paylaştığınız bir yazıyı okudum Kanada çöküyor , ırkçılık hat safhada , gelen herkes dönmek istiyor diyordu doğal olarak kaygılandım şuan IELTS sınavına çalışıyorum dolayısıyla Türkiyenin üniversite sınavlarına`da ( YGS / LYS ) pek hazırlanamıyorum. Size sorum Amerika`da durum nasıl bildiğiniz kadarıyla orada Üniversite okuduktan sonra kalabilirmiyim ?
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Guatt yazdı:
Excellans yazdı:

Sayın Guatt merhaba,
Öncelikle sorumu cevapladığınız için teşekkürler , açıkçası şuanda içerisinde bulunduğum durum aklımı çok karıştırıyor. ben oldum olası hep farklı bir ülkede yaşamak istiyordum Kanada`yı seçme nedenim insana değer verilişi ve medeni bir ülke oluşu ve üniversiteden mezun olduktan sonra orada kalabileceğimden dolayı , ailem zengin değil orta halli bir aileyiz dolayısıyla tek bir şansım var ve hata yapmamam gerekiyor. Forumda sizin paylaştığınız bir yazıyı okudum Kanada çöküyor , ırkçılık hat safhada , gelen herkes dönmek istiyor diyordu doğal olarak kaygılandım şuan IELTS sınavına çalışıyorum dolayısıyla Türkiyenin üniversite sınavlarına`da ( YGS / LYS ) pek hazırlanamıyorum. Size sorum Amerika`da durum nasıl bildiğiniz kadarıyla orada Üniversite okuduktan sonra kalabilirmiyim ?
Sayın Guatt merhaba,
Sorunuzu tek bir cümle ile netleştirelim; Kanada yapısı ve vatandaşlarına, yaşayanlarına sundukları itibari ile 100 Turkiye 30 Amerika'ya bedeldir. Ben yazımda sadece insanların beklentilerinin üst sınıfta olmaması ve her ülke gibi Kanada'da herşeyin dort dortluk sütliman olmadıgının altını çizmek için gerçeklerden detaylar verdim.
Saygılarımızla,

Guatt
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Excellans yazdı:
Guatt yazdı:
Excellans yazdı: Sayın Guatt merhaba,
Sayın Guatt merhaba,
Sorunuzu tek bir cümle ile netleştirelim; Kanada yapısı ve vatandaşlarına, yaşayanlarına sundukları itibari ile 100 Turkiye 30 Amerika'ya bedeldir. Ben yazımda sadece insanların beklentilerinin üst sınıfta olmaması ve her ülke gibi Kanada'da herşeyin dort dortluk sütliman olmadıgının altını çizmek için gerçeklerden detaylar verdim.
Cevabınız için teşekkürler , bir sorum daha olacak bulduğum bir collegede 2-3 yıllık bir eğitimden sonra otomatik işe yerleştirme veriyor. bu şekilde direk bir işe yerşelmekmi daha mantıklı yoksa üzerinde 2 yıl daha okumakmı ?
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Sayın Guatt merhaba,
Teklif edilen iş size göre cazip ise tabiki bir işe kaydolmanız daha mantık içerisindedir.
Saygılarımızla,

M.klc
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen M.klc »

Merhaba ben 3.65 ile zihinsel eng. Ogretmenliginden mezun oldum orada gocmen olarak kabul edilirsem yuksek lisans yapip bitirince calismak istiyorum bu mumkunmudur. Okul ucretleri nasil olur. Ogretmenlikte yuksek lisans yapip ogretmenlik yapabilirmiyim?
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

M.klc yazdı:Merhaba ben 3.65 ile zihinsel eng. Ogretmenliginden mezun oldum orada gocmen olarak kabul edilirsem yuksek lisans yapip bitirince calismak istiyorum bu mumkunmudur. Okul ucretleri nasil olur. Ogretmenlikte yuksek lisans yapip ogretmenlik yapabilirmiyim?
Sayın M.KLC merhaba,
Gidecegiz eyaletin yabancı mezun öğretmenler kriterlerini karşıladıgınız anda öğretmen olarak görev yapabilirsiniz. Ayrıca, maaş vs için asagıdaki linkten kontrol edebilirsiniz.
http://www.payscale.com/research/CA/All ... ourly_Rate
Saygılarımızla,

“KANADA'DA EĞİTİM” sayfasına dön