PR Kartı Yenileme !

Kanada'da göçmenlik, sürekli oturum izni almak, Kanada'da uzun süreli kalmak, Kanada PR kart, Kanada SIN kart, Kanada'da Ehliyet, Kanada'da Health Card
Kullanıcı avatarı
akita
Onursal Üye

PR Kartı Yenileme !

Okunmamış mesaj gönderen akita »

Merhabalar,

Pr kart yenileme prosedürü hakkında bir konu başlığı açmak istedim. Forum üyelerine de bir fikir verebilir.

Biz 26 Aralık 2010'da PR aldık. Yaklaşık 40 gün Kanada'da kaldıktan sonra işlerimiz için Türkiye'ye geri döndük. 20 Kasım 2013 de tekrar Kanada'ya geldik ve yerleştik. Hala Kanada'da ikamet ediyoruz.

07 Şubat 2016 da RP kartlarımızın süresi doldu. Kart süresi dolmadan 5-6 ay evvel kartınızı yenileme başvurusu yapın dedikleri için, 01 Eylül 2015 de yenileme işlemi için başvuru yaptık.

CIC bize geçen hafta bir mektup yollayarak bizden pasaportumuzun tüm sayfalarının fotokopilerini yollamamızı istedi. Ve ben o zaman bir hata yaptığımı farkettim.
PR kart yenileme işleminde başvuru tarihinizden geriye doğru hesaplama yapıyorlar ve 730 günü doldurmanız gerekiyor.
Normal şartlarda 07 Şubat 2016 tarihinden geiye doğru hesaplama yapacaklarını düşünerek 01 Eylül 2015 de başvuru yolladım. Fakat bu durumda 730 gün dolmamış oluyor.

2010 6 days
2011 34 days
2012 0 days
2013 41 days
2014 365 days
2015 365 days
2016 62 days ( Mar 02, 2016 )

26 Aralık 2010 ile 01 Eylül 2015 arası toplam 689 gün olmuş oluyor. Eğer PR kart bitiş süresinden geriye 5 yıla baksalardı 07 Şubat 2016 - 07 Şubat 2011 arası 804 gün olmuş oluyordu.

Şimdi bu durumda ne yapmam gerek, bir firkriniz yada önderiniz var mı?
Başvuruda sonradan istenen pasaport fotokopilerini 180 gün içinde yollamamamız durumunda başvuru terk sayılıyormuş ve yeniden para ve evrak yollayarak tekrar başvuru yenilemek gerekiyormuş. Diğer türlü 730 gün dolmadı gerekçesiyle red edilme durumu var mıdır?

Not : Vatandaşlık kanunu yeniden değiştiriliyor, eğer değişirse Ekim 2016 da vatandaşlık başvurusu yapabiliyoruz.

Şimdiden yanıt ve yorumlar için teşekkür ederim.
ResimResim
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

PR Kartı Yenileme !

Okunmamış mesaj gönderen Excellans »

akita yazdı:Merhabalar,

Pr kart yenileme prosedürü hakkında bir konu başlığı açmak istedim. Forum üyelerine de bir fikir verebilir.

Biz 26 Aralık 2010'da PR aldık. Yaklaşık 40 gün Kanada'da kaldıktan sonra işlerimiz için Türkiye'ye geri döndük. 20 Kasım 2013 de tekrar Kanada'ya geldik ve yerleştik. Hala Kanada'da ikamet ediyoruz.

07 Şubat 2016 da RP kartlarımızın süresi doldu. Kart süresi dolmadan 5-6 ay evvel kartınızı yenileme başvurusu yapın dedikleri için, 01 Eylül 2015 de yenileme işlemi için başvuru yaptık.

CIC bize geçen hafta bir mektup yollayarak bizden pasaportumuzun tüm sayfalarının fotokopilerini yollamamızı istedi. Ve ben o zaman bir hata yaptığımı farkettim.
PR kart yenileme işleminde başvuru tarihinizden geriye doğru hesaplama yapıyorlar ve 730 günü doldurmanız gerekiyor.
Normal şartlarda 07 Şubat 2016 tarihinden geiye doğru hesaplama yapacaklarını düşünerek 01 Eylül 2015 de başvuru yolladım. Fakat bu durumda 730 gün dolmamış oluyor.

2010 6 days
2011 34 days
2012 0 days
2013 41 days
2014 365 days
2015 365 days
2016 62 days ( Mar 02, 2016 )

26 Aralık 2010 ile 01 Eylül 2015 arası toplam 689 gün olmuş oluyor. Eğer PR kart bitiş süresinden geriye 5 yıla baksalardı 07 Şubat 2016 - 07 Şubat 2011 arası 804 gün olmuş oluyordu.

Şimdi bu durumda ne yapmam gerek, bir firkriniz yada önderiniz var mı?
Başvuruda sonradan istenen pasaport fotokopilerini 180 gün içinde yollamamamız durumunda başvuru terk sayılıyormuş ve yeniden para ve evrak yollayarak tekrar başvuru yenilemek gerekiyormuş. Diğer türlü 730 gün dolmadı gerekçesiyle red edilme durumu var mıdır?

Not : Vatandaşlık kanunu yeniden değiştiriliyor, eğer değişirse Ekim 2016 da vatandaşlık başvurusu yapabiliyoruz.

Şimdiden yanıt ve yorumlar için teşekkür ederim.
Sayın Akita merhaba,
Oncelike genel bir bilgi verelim. Hem vatandaslık , hem PR hemde work permit yada study permit ile alakalı Canadian experience gibi tüm yenileme - yada vs. Residency - Ikamet hesaplamaları kişi yada ailenin başvurusunu yaptıgı tarihten geriye dogru gereklilikleri kapsayacak şekilde yapılır.

Sizin yenileme basvurunuzda ise yapmanız gereken Entry - Exit yani giriş -cıkıslarınızı belgelemek (Pasaport sayfaları renkli fotokopileri) ve basvurunuzda eksik kalan 730 - 689 kısmıda INTENT to Resident yaparak ve destekleyerek yani ikametinizin devamiyetini destekleyerek Kanada içinde bulundugunuz sürelere ait telefon, elektrik, su, power vs vs banka hesap bilgileri vs, arac sahiplik, sigorta vs gibi destek belgeleri ekleyerek ve bir üst yazı ile ülke içinde yaşamaya devam ettiğinizi ve devam edeceginizi beyan ederek PR yenileme işleminizi sorunsuzca gercekleştirebilirsiniz.
Saygılarımızla,
Kanada, Kanada göçmenlik başvurusu, Kanada vizesi, Kanadada eğitim ve Kanada hakkında her şey

E-mail: destek@bizvekanada.com/info@bizvekanada.com/bilgi@bizvekanada.com/admin@bizvekanada.com
FACEBOOK - KANADA HAKKINDA HERSEY
Kullanıcı avatarı
akita
Onursal Üye

PR Kartı Yenileme !

Sn Excellans,
Yanıt ve açıklama için çok teşekkür ederim.
Ben çok zaman geçirmemek adına sizden yanıt gelmeden evvel maalesef bir yazı yollamış bulundum.
Yolladığım yazıda, yıllar itibariyle kalış sürelerimizi, başvuru esnasında 730 gün hesaplamasının kartın son geçerlilik tarihinden geriye doğru yapıldığını sandığımızı ve bu nedenle başvuru tarihinin hatalı olduğunu açıkladım. Bu bildiler eşliğinde başvurumu geri çekerek, başvuru tarihini yenileyerek tekrar başvurmak istediğimi yazdım. Tabi ki bu yöntemle nereden bakarsanız 6 ay kaybettik, Allah'tan bir seyahat planlamıyoruz. Online kontrol ettiğimde henüz geri çekme isteğimizin kabul edildiğine dair bir gelişme de yok.
Bu gelişme çerçevesinde sizce "withdrawal" yerine siz gene de pasaport fotokopilerinizi yollayın şeklinde bir yaklaşımda bulunurlar mı? Yoksa direkt benim talebim ile başvuruyu iptal edip, yeni başvuru yapmamı mı beklerler?
Tabi ben kendi fikrimce, başvuruyu çekmemi kabul edeceklerini ve tüm evrak ve başvuruyu yenilemem gerekeceğini düşünüyorum. Bu da PR kartların yenisinin en erken yıl sonuna doğru gelmesi demek.
Yeni kanun yasalaşırsa Ekim yada Kasım gibi vatandaşlığa başvuru yapabileceğiz, bu durumda PR kartı yenilemesek olmaz mı? Onunda sakıncası pasaport alana kadar 1 yıl geçecek olması ve o sürede bir seyahat gerekirse seyahat belgesi alma zorunluluğu olacak sanırım değil mi?
Saygılarımla
ResimResim
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

PR Kartı Yenileme !

akita yazdı:Sn Excellans,
Yanıt ve açıklama için çok teşekkür ederim.
Ben çok zaman geçirmemek adına sizden yanıt gelmeden evvel maalesef bir yazı yollamış bulundum.
Yolladığım yazıda, yıllar itibariyle kalış sürelerimizi, başvuru esnasında 730 gün hesaplamasının kartın son geçerlilik tarihinden geriye doğru yapıldığını sandığımızı ve bu nedenle başvuru tarihinin hatalı olduğunu açıkladım. Bu bildiler eşliğinde başvurumu geri çekerek, başvuru tarihini yenileyerek tekrar başvurmak istediğimi yazdım. Tabi ki bu yöntemle nereden bakarsanız 6 ay kaybettik, Allah'tan bir seyahat planlamıyoruz. Online kontrol ettiğimde henüz geri çekme isteğimizin kabul edildiğine dair bir gelişme de yok.
Bu gelişme çerçevesinde sizce "withdrawal" yerine siz gene de pasaport fotokopilerinizi yollayın şeklinde bir yaklaşımda bulunurlar mı? Yoksa direkt benim talebim ile başvuruyu iptal edip, yeni başvuru yapmamı mı beklerler?
Tabi ben kendi fikrimce, başvuruyu çekmemi kabul edeceklerini ve tüm evrak ve başvuruyu yenilemem gerekeceğini düşünüyorum. Bu da PR kartların yenisinin en erken yıl sonuna doğru gelmesi demek.
Yeni kanun yasalaşırsa Ekim yada Kasım gibi vatandaşlığa başvuru yapabileceğiz, bu durumda PR kartı yenilemesek olmaz mı? Onunda sakıncası pasaport alana kadar 1 yıl geçecek olması ve o sürede bir seyahat gerekirse seyahat belgesi alma zorunluluğu olacak sanırım değil mi?
Saygılarımla
Sayın Akita merhaba,
Oncelikle Kart yenileme işleminizi mutlaka yaptırın, vatandaşlık basvurunuz bu basvurudan ayrı degerlenecek ve olası bir ulke dısı cıkısınızda ve gerı donusunuzde sorun yasamayın ve yine vatandaslık basvuru sureci uzarsa elinizde statunuzu gosteren belgeniz hazır olsun. Diğer PR yenileme basvurusu geri cekme konusunda da tavsiyem siz gonderdiğiniz yazı ustunede yinede yukarıda bahsettiğim gibi ust yazısız bu sefer istenilen evrakları ve tavsiye ettiklerimi gonderin. İşlemleriniz olumlu şekilde sonuclaacaktır. Boylece ileride yapacagınız Vatandaslık basvurusu yada herhangi bir gezi vs içinde canınızı sıkmamıs olacaksınız. Siz yapıcılıgınızı gosterdiniz surece CO olumlu yakalasacaktır.
Saygılarımızla,
Kanada, Kanada göçmenlik başvurusu, Kanada vizesi, Kanadada eğitim ve Kanada hakkında her şey

E-mail: destek@bizvekanada.com/info@bizvekanada.com/bilgi@bizvekanada.com/admin@bizvekanada.com
Kullanıcı avatarı
akita
Onursal Üye

PR Kartı Yenileme !

Sn Excellans,
Yanıt ve yönlendirme için çok teşekkür ederim. Biz Türkiye'deyken gül sezonunda bir şirketin davetiyle İrana 2 günlük bir ticari ziyater yapmıştık. Bu pasaportumuzda damga olarak var. Tabi ki farsça olması nedeniyle sanırım bunu ingilizceye çevirtmemiz gerekecek. Pasaport fotokopilerimiz ve diğer destek evraklarımız hazır. Yalnızca giriş çıkış damgalarını çeviri yaptırmamıştık, başvuruyu geri çekip yeniden göndereceğiz nasılsa diye. Bu durumda hemen giriş çıkış damgalarını çevirtelim, konsolosluktan giriş çıkış kaydını alalım ve pasaport fotokopileri ile birlikte yollayalım. Iran' a olan 2 günlük ziyaret için Iran makamlarından giriş çıkış kaydı almamız gerekli mi sizce?
Çünkü bize gelen yazıda pasaport fotopileri ile birlikte giriş çıkış kayıtları da istenmişti.
Selamlar
ResimResim
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

PR Kartı Yenileme !

Yanıt ve yönlendirme için çok teşekkür ederim. Biz Türkiye'deyken gül sezonunda bir şirketin davetiyle İrana 2 günlük bir ticari ziyater yapmıştık. Bu pasaportumuzda damga olarak var. Tabi ki farsça olması nedeniyle sanırım bunu ingilizceye çevirtmemiz gerekecek. Pasaport fotokopilerimiz ve diğer destek evraklarımız hazır. Yalnızca giriş çıkış damgalarını çeviri yaptırmamıştık, başvuruyu geri çekip yeniden göndereceğiz nasılsa diye. Bu durumda hemen giriş çıkış damgalarını çevirtelim, konsolosluktan giriş çıkış kaydını alalım ve pasaport fotokopileri ile birlikte yollayalım. Iran' a olan 2 günlük ziyaret için Iran makamlarından giriş çıkış kaydı almamız gerekli mi sizce?
Çünkü bize gelen yazıda pasaport fotopileri ile birlikte giriş çıkış kayıtları da istenmişti.
Selamlar
Sayın Akita merhaba,
Pasaportların renkli fotokopileri + Emniyet genel müdürlüğü sayfasından da yurt dısı giriş - cıkıs listenizi alıp Ingilizceye cevirtmeniz yeterlidir. Ayrıca, Irandan birsey almanıza gerek yok. Onemli olan sadece beyan ettiğiniz gunleri pasaportunuzda desteklemek. Ayrıca yeni düzenleme ile birlikte CBSA (Hava alanı - Sınır kapıları - Limanlar) gorevlilerinden de bu giriş cıkıslarınızın bilgisini teyit ettirebilirsiniz. Artık kendileride tüm giriş cıkısları gorebilmektedirler.
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
akita
Onursal Üye

PR Kartı Yenileme !

Sn Excellans,
Sizin öneriniz üzerine önceki dilekçemizin üzerine istenilen evrakları tekrar yolladık. Henüz bir değişiklik yok "in process" olarak görünmekte. 1-2 ay önceden başvurmakla hata etmişiz. Başvuru tarihinden itibaren geriye olan sürede 730 günü sorgulayacaklarını düşünemedik. Bizim PR card süresi 07 Şubat 2016'da doluyordu, 01 Eylül 2015 yenileme başvurusu tarihi olarak değerlendirinceler bizden 07 Şubat 2011 ile 01 Eylül 2015 arası 730 günü ispat etmemizi istediler. Halbuki bizim 07 Şubat 2016 ya kadar süremiz vardı, erken başvurmasak hiç bu yazışmalara, izahata gerek olmadan yenileme gerçekleşecekti. Umarım derdimizi anlatabilmişizdir ve olumlu bir şekilde yenileme işlemini yaparlar.
Beklemek dışında sizin bir öneriniz olur mu?
Selamlar
ResimResim
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

PR Kartı Yenileme !

Sizin öneriniz üzerine önceki dilekçemizin üzerine istenilen evrakları tekrar yolladık. Henüz bir değişiklik yok "in process" olarak görünmekte. 1-2 ay önceden başvurmakla hata etmişiz. Başvuru tarihinden itibaren geriye olan sürede 730 günü sorgulayacaklarını düşünemedik. Bizim PR card süresi 07 Şubat 2016'da doluyordu, 01 Eylül 2015 yenileme başvurusu tarihi olarak değerlendirinceler bizden 07 Şubat 2011 ile 01 Eylül 2015 arası 730 günü ispat etmemizi istediler. Halbuki bizim 07 Şubat 2016 ya kadar süremiz vardı, erken başvurmasak hiç bu yazışmalara, izahata gerek olmadan yenileme gerçekleşecekti. Umarım derdimizi anlatabilmişizdir ve olumlu bir şekilde yenileme işlemini yaparlar.
Beklemek dışında sizin bir öneriniz olur mu?
Selamlar
Sayın Akita merhaba,
Size email adresinizden ulaşacagım.
Saygılarımızla,

Fulya
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Re: PR Kartı Yenileme !

Okunmamış mesaj gönderen Fulya »

Merhaba. Ben bu konu ile ilgili birsey sormak istiyorum: diyelim ki PR kartlarimiz expire oldu ve sonrasinda yenileme icin talepte bulunduk. Talep edince elimizdeki eski kartlarimiz bizde mi duruyor? Yoksa karti kendilerine iade mi ediyoruz?
Veya expire olan kartlar bizde kalsa da kalmasa da; bu surecte bizim icin gunluk hayatta bir sIkIntI cikar mi (yani yeni kartlar gelene kadar demek istiyorum)? KArt yenileme surecinden oldugumuzu belirten bir dokuman vs veriyorlar mi?
Bilgi icin simdiden tesekkur ederim.
Kullanıcı avatarı
akita
Onursal Üye

Merhabalar,
Eski kartlariniz sizde kaliyor ta ki yenisini teslim almaya lokal ofise gidene kadar. Orada eski karti alip yenisini veriyorlar. Gunluk hayat ile alakali hic bir sorun olmaz. PR kart yalnizca seyahatinizde ulkeye girisiniz icin gerekli olan bir kart. Daha dogrusu ticari araclarla ulkeye girisinizde gerekli (Ucak, Gemi, Otobus, Tren vs.). PR kartin suresinin dolmasi PR sattunuzde bir degisiklige neden olmuyor.
Biz yenileme yapmadik ve vanatadasligimizi aldik. Interview esnasinda gorevli PR kartinizi neden yenilemediniz diye sordu bizde acikladik hepsi bu kadar.
ResimResim
Kullanıcı avatarı
akita
Onursal Üye

Fulya yazdı: Temmuz 9, 2018, 2:18 pm Merhaba. Ben bu konu ile ilgili birsey sormak istiyorum: diyelim ki PR kartlarimiz expire oldu ve sonrasinda yenileme icin talepte bulunduk. Talep edince elimizdeki eski kartlarimiz bizde mi duruyor? Yoksa karti kendilerine iade mi ediyoruz?
Veya expire olan kartlar bizde kalsa da kalmasa da; bu surecte bizim icin gunluk hayatta bir sIkIntI cikar mi (yani yeni kartlar gelene kadar demek istiyorum)? KArt yenileme surecinden oldugumuzu belirten bir dokuman vs veriyorlar mi?
Bilgi icin simdiden tesekkur ederim.
Merhabalar,
Eski kartlariniz sizde kaliyor ta ki yenisini teslim almaya lokal ofise gidene kadar. Orada eski karti alip yenisini veriyorlar. Gunluk hayat ile alakali hic bir sorun olmaz. PR kart yalnizca seyahatinizde ulkeye girisiniz icin gerekli olan bir kart. Daha dogrusu ticari araclarla ulkeye girisinizde gerekli (Ucak, Gemi, Otobus, Tren vs.). PR kartin suresinin dolmasi PR sattunuzde bir degisiklige neden olmuyor.
Biz yenileme yapmadik ve vanatadasligimizi aldik. Interview esnasinda gorevli PR kartinizi neden yenilemediniz diye sordu bizde acikladik hepsi bu kadar.
ResimResim
Fulya
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Bilgi icin cok tesekkur ederim. Peki diyelim ki Kanada'ya PR kartlarin expire olmasina 1 yil kala geldik, yani 365 gun diyelim. 365 gun kaldik ve yenilemeye basvurmadik (cunku zaten basvursak bile belki de 730 gunu doldurmadigimiz icin yenilemeyebilirler); ulkeden cikis yapmadan 3 yil kalarak direk vatandasliga basvurabiliyor muyuz?

Diger konu da : PR kartin suresinin dolmasi PR statunuzde bir degisiklige sebep olmaz demissiniz fakat is yerinde falan sorun olmaz mi diyorsunuz?
Kullanıcı avatarı
akita
Onursal Üye

PR karti basvurusu cok onemli ve gun sayiniz cok dikkatle inceleniyor. Bu nedenle kesinlikle 10 gun dahi eksik olursa asla basvuru yapmayiniz. Aksi taktirde kesinlikle red edilir ve bu da statunuzun tehlikeye dusmesini tetikler. Ulkeden cikmadan 3 yil kalarak direkt vatandasliga basvuru yapabilirsiniz. PR kartinizin expired olmasi vatandaslik basvurunuza engel degil.
Is yeriniz PR kartiniz ile degil SIN kartiniz ile ilgili. SIN numaranizin da expired olmasi gibi bir durum soz konusu degil.
ResimResim
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Fulya yazdı: Temmuz 10, 2018, 12:28 pm Bilgi icin cok tesekkur ederim. Peki diyelim ki Kanada'ya PR kartlarin expire olmasina 1 yil kala geldik, yani 365 gun diyelim. 365 gun kaldik ve yenilemeye basvurmadik (cunku zaten basvursak bile belki de 730 gunu doldurmadigimiz icin yenilemeyebilirler); ulkeden cikis yapmadan 3 yil kalarak direk vatandasliga basvurabiliyor muyuz?

Diger konu da : PR kartin suresinin dolmasi PR statunuzde bir degisiklige sebep olmaz demissiniz fakat is yerinde falan sorun olmaz mi diyorsunuz?
Sayın Fulya merhaba,
Siz Kanada'ya geldiğinizde intent to resident ( Yaşama göstergesi) kısmında saglam bir yapı içinde; iş - cocuk eğitimi - ev kiralama vs vs deliller sunarak ve pr cardınız 5 yıllık süreyi doldurmadı ise yenileme başvurunuzu gercekleştirebilirsiniz. Kanada vatandaşlıgına hak kazanabilmeniz için; başvuruyu yapacagınız yıl itibari ile geriye dönük 5 yıl içinde toplamda 1,095 gün fiziksel olarak ülkede yaşamışlık + 5 yıl içinde 3 vergi yılı ve vergilendirme yapmış olmak + Minimum dil yeterliliği şartlarını karşılamak + Vatandaslık testinden gecer not almanız gibi şartları yerine getirmelisiniz. Sayın Akita'nın demek istediği ise; siz legal olarak pr süreniz vardır ancak sahibi oldugunuz kartın süresi dolmuştur ve zamanında yenileme yapmamışsınızdır. Bu şekildeki durumlarda vatandaşlık başvurunuzu etkilemez anlamındadır. Yani statunuz legal sadece elinizdeki kart expire ve yenilenme yapılmamış durumda gecerlidir.
Saygılarımızla,

Fulya
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Tesekkur ederim verdiginiz degerli bilgiler icin. Biz Kanadali bir danisman araciligiyla basvurmustuk PR icin. Ve kendisi kartinizin bitimine 1 yil kala giderseniz ve PR kartlarinizin suresi bitince basvurursaniz tekrar extend ETMEYEBILIRLER demisti ama bu kadar detaylandirmamisti. Tesekkurler.
Fulya
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Merhaba. Pr kartlarimiz haziran 2021de expire oluyor. Hala Turkiyedeyiz. 730 gun sartini yerine getiremedik. Haziran 2020 icin biletlerimizi almistik ancak covid19 yuzunden belki eylul ekime kadar Kanadaya gelemeyecegiz. Sorularim sunlar:
1. Pr kart yenilemeye expire olmaya en gec kac ay kala basvurabiliriz? En gec 9 ay kala, 6 ay gibi bir suru bilgi dolasiyor.
2. Her kosulda PR kart yenileme şartlarından olan 730 gun kuralini karsilayamiyoruz. Ama daha onceki mesajlariniza gore 14 yasindaki oglumu okula yazdirir, kira kontrati, banka hesap extreleri vs ile destekleyerek basvururz diye dusunuyoruz. Ben de bir okuldan MBA icin kabul aldim. Bunun da desteği olur diye dusundum. Ama yine de uzatma talebimizin red olma ihtimali var mi? ( sirf 730 gun kuralina uymadik diye?)
3. Hic uzatmaya basvurmasak, kartlar expire olsa statumuz devam etmiyor mu? Veya vardigimiz gunden itibaren 730 gunu sayip oyle basvursak mesela olmuyor mu? Ulkeden cikmadigimiz surece kartlari expire olsa da yine statumuz devam etmiyor mu?
Bu 730 gun ve PR statu meselesi cok karisik. Anlayamıyorum.

Simdiden tesekkur ederim.
Fulya
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Fulya yazdı: Nisan 22, 2020, 10:34 am Merhaba. Pr kartlarimiz haziran 2021de expire oluyor. Hala Turkiyedeyiz. 730 gun sartini yerine getiremedik. Haziran 2020 icin biletlerimizi almistik ancak covid19 yuzunden belki eylul ekime kadar Kanadaya gelemeyecegiz. Sorularim sunlar:
1. Pr kart yenilemeye expire olmaya en gec kac ay kala basvurabiliriz? En gec 9 ay kala, 6 ay gibi bir suru bilgi dolasiyor.
2. Her kosulda PR kart yenileme şartlarından olan 730 gun kuralini karsilayamiyoruz. Ama daha onceki mesajlariniza gore 14 yasindaki oglumu okula yazdirir, kira kontrati, banka hesap extreleri vs ile destekleyerek basvururz diye dusunuyoruz. Ben de bir okuldan MBA icin kabul aldim. Bunun da desteği olur diye dusundum. Ama yine de uzatma talebimizin red olma ihtimali var mi? ( sirf 730 gun kuralina uymadik diye?)
3. Hic uzatmaya basvurmasak, kartlar expire olsa statumuz devam etmiyor mu? Veya vardigimiz gunden itibaren 730 gunu sayip oyle basvursak mesela olmuyor mu? Ulkeden cikmadigimiz surece kartlari expire olsa da yine statumuz devam etmiyor mu?
Bu 730 gun ve PR statu meselesi cok karisik. Anlayamıyorum.

Simdiden tesekkur ederim.
Fulya
Sayın Fulya merhaba,
Karısıklık yasatmadan;
1- 6 ay kala uzatma başvurusu yapmanız Bakanlık tavsiyesidir. Ancak, bu mutlaka 6 ay evvelden yapılmalı anlamında değildir. 1-2-3-4-5-6 ay gibi süre içinde de yapabilirsiniz.
2- Ulkeye, PR kart süresi dolmadan giriş yapar ve sonrasında sizinde bahsettiğiniz nedenler + şu ana kadar neden Kanada'da yaşayamadıgınızı acıklayan kısa bir mektub ile 730 gün barajını egale etme durumunuz mumkundur.
3- Kartlarınız expire olup, hali hazırda basvuru yapmamış iseniz ülkemize girişinize izin verilmeyebilinir. PRTD başvurusu yapmanız gerekecektir. Statunuz devam eder ancak residency obligation saglamadıgınız için yenileme başvurusunda olumsuz karar alır ve statunuzun iptali durumu yaşarsınız.

Genel Bilgi: PR kart sahibi kişi, sahip oldugu 5 yıl süreli PR kartını yenilemek istediğinde bu 5 yıl içinde 730 gün (Farklı zamanlarda olabilir-Toplamda 730 gün olmalıdır) fiziksel olarak Kanada'da yaşamışlık göstermelidir. Pr statusu gecerli pr kart sahibine verilen statudur, kişinin PR statusu kartının zamanı doldugu için kaybedilmez, ancak! görevli aksine ikna olup aksi yönde karar verirse yani artık bu kart sahibinin PR şartlarını yerine getirecegine inanmadıgı zamanda PR statusu kaybedilir.
Saygılarımızla,

Fulya
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Cok tesekkur ederim.
3. Sorumu eksik ve yanlis sorduğumu farkettim; sunu sormak istedim aslinda:
"Ulkeye girdikten sonra" hic PR kart uzatmaya basvurmasak, direk mesela 3 yil sonra vatandaşlığa basvursak olur mu? ( Ulkeden cikmadan).
Veya vardiktan itibaren 730 gun sonra ( kurali sagladigimizdan emin olarak) PR kart yenilemeye basvursak mesela olmuyor mu? Ulkeden cikmadigimiz surece kartlari expire olsa da yine statumuz devam ediyor neticede... ?
Tesekkur ederim.
Fulya
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Fulya yazdı: Nisan 29, 2020, 7:15 pm Cok tesekkur ederim.
3. Sorumu eksik ve yanlis sorduğumu farkettim; sunu sormak istedim aslinda:
"Ulkeye girdikten sonra" hic PR kart uzatmaya basvurmasak, direk mesela 3 yil sonra vatandaşlığa basvursak olur mu? ( Ulkeden cikmadan).
Veya vardiktan itibaren 730 gun sonra ( kurali sagladigimizdan emin olarak) PR kart yenilemeye basvursak mesela olmuyor mu? Ulkeden cikmadigimiz surece kartlari expire olsa da yine statumuz devam ediyor neticede... ?
Tesekkur ederim.
Fulya
Sayın Fulya merhaba,
Tabiki expired olmuş PR kartınızla vatandaşlık başvurunuzu gercekleştirebilirsiniz.
Saygılarımızla,

“KANADA'YA PERMANENT RESIDENT- GÖÇMENLİK HAKKI ALINDIKTAN SONRA YAPILACAKLAR” sayfasına dön