IELTS- INGILIZCE SEVIYE TESPİT SINAVI

IELTS- İngilizce dil seviye tespit sınavı hakkında detaylı bilgileri bulacaksınız. Kanada göçmenlik başvurusunda IELTS önemi
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Okunmamış mesaj gönderen Excellans »

Merhabalar, Bu başlık altında IELTS - International English Language Testing System yani Uluslar arası İngilizce dili seviye tespit sınavı hakkında siz üyelerimiz ve misafirlerimiz bilgilendirilinecektir.
IELTS: International English Language Testing System, İngilizce’nin geçerli olduğu ortamlarda eğitim almak veya çalışmak isteyen adayların İngilizce dil seviyesini ölçmek için hazırlanmış bir sınavdır.

IELTS, British Council (BC), University of Cambridge English For Speakers of Other Languages (ESOL) ve International Development Programme of Australian Universities (IDP) tarafından ortaklaşa geliştirilen bir dil sınavıdır.

IELTS Türkiye'de, İstanbul, Ankara ve İzmir’de uygulanır fakat bu sınavın bütün başvuru işlemleri sadece British Council İstanbul ofisinden yapılmaktadır.

IELTS, Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda, İngiltere ve Amerika gibi birçok ülkelerdeki üniversite ve şirketler tarafından kabul edilmektedir. Türkiye’de IELTS’i kabul eden üniversite ve şirket sayısı ise gün geçtikçe artmaktadır. Örneğin: Boğaziçi, Bilkent, Bilgi, Yeditepe Üniversiteleri ve THY, Yapı Kredi ve Akbank gibi. Ayrıca göçmenlik büroları ve devlet kurumları da IELTS sınavını tanımaktadırlar.

IELTS Sınavı Academic ve General Training olmak üzere iki modül seçeneğine sahiptir. General Training modülü genelde göçmenlik başvuruları için tercih edilir, Academic modül ise eğitim alanında yapılan başvurularda tercih edilmektedir. IELTS sınavını hangi modülde almanız gerektiğini, mutlaka sizden bu sınavı almanızı isteyen kuruma sorarak emin olunuz.

SINAV FORMATI
IELTS Sınavı Listening (Dinleme), Reading (Okuma), Writing (Yazma) ve Speaking (Konuşma) olmak üzere 4 bölümden oluşmaktadır. Konuşma bölümü hariç, toplam sınav süresi 2 saat 45 dakikadır.

NASIL BAŞVURU YAPABİLİRİM?
Başvuru için izlenecek adımlar
1.IELTS’İN HANGİ VERSİYONUNA GİRMENİZ GEREKTİĞİNİ BELİRLEYİN

a. Akademik
b. Genel Eğitim
2. SINAV TARİHİ VE SON KAYIT GÜNÜNÜ ÖĞRENİN

Kayıtlar sınav gününden en geç 4 hafta öncesine kadar kabul edilir
Kontenjan olduğu takdirde, sınav tarihinden önceki 3. hafta içinde sınavlar departmanından alınan onay ile gerçekleşen başvurular gecikme bedeline tabii tutulur.

Gecikme Bedeli: £30

3. IELTS SINAVI BAŞVURU ÜCRETİNİ British Council Banka hesabIna yatIrIn:

2010 IELTS Test ücreti £120 (Paund- Ingiliz Sterlin)

* LÜTFEN KAYIT FORMUNUZU GÖNDERMEDEN ÖNCE SINAV ÜCRETİNİ YATIRIN.
SINAV ÜCRETİ ÖDENMEDEN YAPILAN BAŞVURULAR KABUL EDİLMEYECEKTİR.

£ (Sterlin) Hesabı
Is Bankası
Beyoğlu Şubesi
Şube Kodu: 1011
Hesap No: 3150992
Swift Code: ISBKTRISXXX
IBAN CODE: TR160006400000210113150992

Dekontun açıklama bölümüne mutlaka şu bilgileri yazdırın: Adınız, Soyadınız, gireceğiniz sınav tarihini ve IELTS sınav ücreti ibaresi

4.SİTEMİZDE YERALAN ELEKTRONİK IELTS BAŞVURUSUNU EKSİKSİZ BİR ŞEKİLDE TAMAMLAYIN, 100 KB’I geçmeyecek BİR adet RESMİNİZİ ekleyerek bİze gönderİn ve ORJİNAL başvuru formunu sInav günü teslİm edİlmek üzere doldurun

Orjinal başvuru formunun doldurularak sınav günü teslim edilmesi gerekmektedir.

Elektronik başvurunuzu gönderdikten sonra 3-5 gün içerisinde, formda belirtmiş olduğunuz email adresine aday numaranız ile beraber kayıt onayınız gönderilecektir

Elektronik IELTS başvurunuzu tamamladıktan sonra ve sınava gelmeden önce “Adaylara Uyarılar” dökümanını (sadece İngilizce) indirerek okumuş olduğunuza emin olunuz.

3-5 gün içerisinde kayıt onayınız email adresinize gelmezse lütfen bizi 212 355 5657 numaralı telefondan arayın.

Sınav tarihine yaklaşık bir hafta kala, web sitemizden aday numaranız ile yazılı ve sözlü sınav tarihlerini, saat ve yer bilgilerini öğrenebilirsiniz. IELTS Sınavınızın sözlü bölümü, yazılı tarihinden bir kaç gün önce yada sonra yapılabilmektedir. Dolayısıyla, tarih&saat&yer bilgilerinizi web sitemizden zamanında kontrol etmenizi rica ederiz.

Adayların sözlü sınav tarih ve zamanını seçme şansı bulunmamaktadır ancak sınav merkezimiz özel durumu olan adaylara yardım edebilme şansına sahiptir.

Bu nedenle yurtdışından gelen yada özel durumu olan adaylarımızın kayıtlarını tamamladıktan hemen sonra ielts@britishcouncil.org.tr adresine durumlarını bildiren bir e-posta göndermeleri gerekmektedir.

Önemli Hatırlatma

IELTS SÖZLÜ VE YAZILI SINAV GÜN, YER VE SAAT BİLGİLERİ ADAYLARA EMAIL İLE GÖNDERİLMEMEKTEDİR. ADAYLARIN, KENDİLERİNE ONAY EMAILI İLE GÖNDERİLEN ADAY NUMARALARINI KULLANARAK, SINAVA BİR HAFTA KALA, WEB SİTESİNDEN BİLGİLERİNE BAKMALARI GEREKMEKTEDİR
BRITISH COUNCIL SÖZLÜ SINAVINI KAÇIRAN ADAYLARDAN SORUMLU DEĞİLDİR
ONLINE BAŞVURU FORMUNUZA YÜKLEYECEĞİNİZ FOTOĞRAF TEST SONUÇ RAPORUNUZDA KULLANILACAKTIR.

LÜTFEN YÜKLEYECEĞİNİZ FOTOĞRAFIN AŞAĞIDA BELİRTİLMİŞ KURALLARA UYGUNLUĞUNDAN EMİN OLUN. UYGUN OLMAYAN FOTOĞRAFLAR İLE GÖNDERİLEN BAŞVURULAR KABUL EDİLMEYECEĞİNDEN KAYIT ONAY SÜRENİZİ UZATACAKTIR.

Fotoğraf Standartlarında Önemli Değişiklik: 1 Ocak 2010 tarihi itibari ile IELTS başvurularında kullanılacak olan fotoğrafların sadece boyundan yukarısını kaplayacak şekilde ön cepheden ve gözlüksüz olması gerekmektedir. Bu şartlara uymayan fotoğraflı başvurular kabul edilmeyecektir. 31 Aralık tarihine kadar kayıt yaptıran adaylar bu kural değişikliğinden etkilenmeyecektir.

Boyut

Fotoğrafın büyüklüğü maximum 100KB olmalıdır.

Potoğrafınız jpg formatında ve kare olmasına özen gösteriniz.

İçerik

Fotografta katılımcının yüzünün tamamının ön cepheden görünüyor olması gerekmektedir.Kişinin gülümsemeyen bir ifade ile gözlerinin açık olması ve kameraya yönelmiş olması zorunludur. Katılımcının vücudunun omuz aşağısındaki herhangi bir bölümü görünmemiş olmalıdır. Fotoğraf diğer nesneleri ya da fazladan insan görüntüsü içermiyor olmalıdır. Katılımcı fotoğrafta dikey olarak yerleştirilmiş olmalıdır.

Fotoğraf, katılımcının son 6 ay içinde çektirmiş olduğu yeni bir fotoğrafından alınmış olmalıdır.

-Baş Pozisyonu
Katılımcı doğrudan kameraya bakmalıdır.
Başın, yukarı, aşağı ya da yanlara bakmıyor olması gerekir.
-Arka plan
-Kişi, düz, açık renkli bir arkaplanla çevrelenmiş olmalıdır.
-Odak/Çözünürlük
-Bütün yüz ortaya odaklanmış olmalı.
-Yüzün nitelikleri kolayca ayırt edilebilir olmalı.
British Council sınav hizmetlerinden sorumludur. Ancak, kontrolümüz dışında meydana gelebilecek gecikme ve iptallerden sorumlu tutulamaz. Bu gibi durumlarda, en kısa sürede, normal hizmet işleyişine dönmek için gerekli tüm gayret gösterilecektir.
Kaynak:British Council-Türkiye; www.britishcouncil.org/tr/turkey.htm

Saygılar,
Saygılarımızla,
Kanada, Kanada göçmenlik başvurusu, Kanada vizesi, Kanadada eğitim ve Kanada hakkında her şey

E-mail: destek@bizvekanada.com/info@bizvekanada.com/bilgi@bizvekanada.com/admin@bizvekanada.com
FACEBOOK - KANADA HAKKINDA HERSEY
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

GENEL:
Sayın üyelerimiz ve misafirlerimiz, FORUM sayfamızda ve Konu başlıklarının üstünde bulunan '' 3 Boyutlu Dünya '' ikonu sitemizi ziyaret edenlerin online bulundukları ülkeleri ve takibi için kullanılmaktadır. Bu yüzden bu bir REKLAM BANNER'ı değildir, tıklamanıza gerek yoktur!!

Gösterdiğiniz ilgi ve alaka için teşekkürler
Saygılarımızla,
Kanada, Kanada göçmenlik başvurusu, Kanada vizesi, Kanadada eğitim ve Kanada hakkında her şey

E-mail: destek@bizvekanada.com/info@bizvekanada.com/bilgi@bizvekanada.com/admin@bizvekanada.com
Kullanıcı avatarı
warriormustdie
ACEMİ ÜYE
ACEMİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen warriormustdie »

Sayın excellans;
IELTS konusnda bir sorum olacak, diyelimki tüm modullerden 5-6 arası bir puan aldık yada daha düşük! böyle bir durumda diğer puanlarımızın yüksek olması (iş tecrubesi, eğitim, vs..) yani 67 üzeri olması başvurunun kabul edilmesini sağlarmı yoksa illa IELTS 6.5 üzeri puanmı almakmı lazım? açıkcası yabancı forumlarda bu konuda bir çok şey yazılmış, herkes farklı şeyler söylüyor. Offical sitedede buna ilişkin net bir açıklama yok yada ben göremedim, sizin yorumunuz bu konuda nedir?Teşekkürler iyi çalışmalar.
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

warriormustdie yazdı:Sayın excellans;
IELTS konusnda bir sorum olacak, diyelimki tüm modullerden 5-6 arası bir puan aldık yada daha düşük! böyle bir durumda diğer puanlarımızın yüksek olması (iş tecrubesi, eğitim, vs..) yani 67 üzeri olması başvurunun kabul edilmesini sağlarmı yoksa illa IELTS 6.5 üzeri puanmı almakmı lazım? açıkcası yabancı forumlarda bu konuda bir çok şey yazılmış, herkes farklı şeyler söylüyor. Offical sitedede buna ilişkin net bir açıklama yok yada ben göremedim, sizin yorumunuz bu konuda nedir?Teşekkürler iyi çalışmalar.
Sayın Warriormustdie merhaba,
Sizin sayenizde bu konudada net bir bilgilendirme yapalım. Evet 67 puan birkaç kriter sonucu elde edilecek toplam puan barajıdır. Yani kriterler vardır kriterlerin üst puan limitleri ve gerekli olan minumum 67 puan. Şimdi yabancı dil bilgiside bu kriterlerden biridir ve genel toplama puan verir. Yani illaki şu düzeyde ingilizce olacak diye bir kural bir hüküm yoktur. Zaten böyle olsaydı CIC buna direkt derdiki tüm başvuru sahipleri IELTS ve akranı olan Fransızca sınavlarından minumum şu dereceyi ve puanı alacak.
Şimdi diyelimki iki örnekli başvuru tipimiz var A ve B
A: Mimar -
B: Mimar-
A başvurusunun self assesstment testi yani 67 puan testi sonuçları :
Eğitim : 25
Y.dil : 4 basic / basic / basic / moderate
Mesleki deneyim: 21
Eş durumu :4
Kanada akrabalık: 5
Toplam : 69 Puan ----Welcome to Canada

B başvurusunun self assesstment testi sonuçları :
Eğitim : 20
Y.dil: 8 moderate/ moderate / moderate /moderate
Mesleki deneyim: 21
Eş durumu : 4
Kanada akrabalık : 5
Toplam : 68 Puan ----Welcome to Canada

A örneğinin ingilizce bilgisi B örneğinden çok çok düşük olmasına rağmen A örneği hem B'den daha fazla puan alarak geçiş hakkı kazanmıştır. Şimdi burada yalnız şöyle bir durum var yine siz örnek: Mimarsınız ama ingilizce sınav sonucunuz 2 puan yada 0 puan bu sefer vize görevlisi sizin Ingilizceniz hakkında tamam ama nasıl kendinizi bu ülkede geliştirecek, yaşantınızı, işinizi düzene sokacaksınız sorusu ile karşı karşıya kalıp kabul için başka nedenler aramak zorunda kalacaktır. Buda örneğin nedir hesabınızda fazla ekonomik birikim vardır. Yani bu açığınızı dil kurslarıyla vesaire ilk yıl çalışmasanız bile destekleyecek durumunuz vs gibi kabul şansı doğurabilirsiniz. Sizinde takdir edeceğiniz üzere hiç yabancı dili olmayan birininde başvuru yapmayacagı durumu zaten konu dışıdır.

Şimdi toparlar isek görevli Yabancı dil puanı düşük ( 0-2 hariç) toplamda 67 ve üstü alınmış bir başvuruyu eğer diğer güvenlik vs nedenlerinden birinede sahip değilse refuse etme durumu yoktur.
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
warriormustdie
ACEMİ ÜYE
ACEMİ ÜYE

Sayın Excellan;
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
fsezer
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen fsezer »

merhabalar,
67 puan testindeki dil puanları hesaplanırken basıc,moderata gibi sınıflandırmaların İELTS'deki puan karşılıkları nedir acaba...teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Sayın Fsezer merhaba,
İlgilendiğiniz daha doğrusu merak ettiğiniz puanlama Forum sayfamızda FSW - PUANLAMADA IELTS PUANLARI linkte mevcuttur.
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
fsezer
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Sayın Excellans,
Cevap için teşekkürler...Bu puanlarla işimiz zor görünüyor..
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Sayın Fsezer merhaba,
Alabileceginizi umdugunuz dil sınavı puanlarınız toplamı ile 67 puanlık toplamınız mı sizin tahmininize göre karşılanmıyor ? Çekinceniz bu yönde mi ?
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
fsezer
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Sayın Excellans merhaba,
Bir mailden anladığım kadarıyla hastalanmışsınız.Öncelikle geçmiş olsun dileklerimi ileteyim.39 derece ate olduğuna göre herhalde üst solunum yolu enfekesiyonu olmalı diye düşündüm,yapacağımız birşey olursa bizde bilgilerimizi sizinle paylaşmaktan mutlu oluruz.
67 puanı tamamlamak için 6 puana ihtiyacım var ve bunu tamamlayacağım tek bölüm dil puanı olacak.25 eylülde sınava girdim heyecanla sonucu bekliyorum,bu puanı alamazsam diye endişeliyim..neyse durmak yok çalışmaya devam.
İELTS puanlarını gösteren tablonun bu başlık altına taşınmasını öneriyorum.
hoşçakalın.
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Sayın Fsezer merhaba,
İyi dilekleriniz için teşekkürler, evet bizde öyle düşünürken alakasız birşey çıkarak midede H-Pylori virüsü bulundu buda stres , yorgunluk vs zamanı fazladan asit üreterek düzen bozuyor ve ateş, kusma, iştahsızlık, yemek yememezlik gibi semptomlarla zarar veriyor. Bakalım kendimizi Kanada'nın gelişmiş doktorlarına emanet ettik:)...
Diğer tavsiyeniz üzerine tabloyu buraya taşıyorum, bu arada 6 puan hiç büyütülecek ve korkulacak bir durum değil ve IELTS sınavı bazen kötü geçtiği vs hissedilsede gelen puanlar şaşırtıcı olabiliyor umarım hakkınızda hayırlısı olur ama vazgeçmemeniz güzel bir düşünce bencede, istenilen arzu edilen birşey var ise yolunda devam edilmeli.

Federall Skilled Worker - Göçmenlik başvurusunda IELTS sınav sonuç puanlamasına göre alınabilecek katsayı puan tablosu :
Resim
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
warriormustdie
ACEMİ ÜYE
ACEMİ ÜYE

Eğer puanınız 67 nin altında kalırsa yinede başvurabilirsiniz ama bu konuda neler yapmanız gerektiğini sayın Excellans size açıkalyacaktır. Biz 63 puanla başvurduk şimdilik sonuç bekliyoruz sizede başvurunuzun şimdiden hayırlı olmasını dilerim.
Kullanıcı avatarı
fsezer
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Sayin warrirmustdue,cavabinizi yeni gordum. Toplam puanim 69 oldu.Su anda ecsellansin yonlendirmesiyle evrak topluyorum.Sizinle ayni meslektenim.Sizin durumunuzu da takip ediyorum.
Cevap icin tesekkurler.hoscakalin.
aslielmaci
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen aslielmaci »

24 yaşındayım ve mimarım yabancı dilim upper-intermediate..İstanbulda 1 yıldır kendime ait mimarlık ofisim var..bekarım ve kanadada akrabam yok..acaba kabaca kaç puan alabilirm??
En son aslielmaci tarafından Kasım 18, 2010, 10:46 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Sayın Aslıelmacı merhaba,
'' 24 yaşındayım ve mimarım yabancı dilim upper-intermediate..İstanbulda 1 yıldır kendime ait mimarlık ofisim var..bekarım ve yeni zelandada akrabam yok..acaba kabaca kaç puan alabilirm?? ''

Öncelikle, Yeni Zellanda hakkında bir bilgi vermiyoruz. Bunu ilgili ülke için '' Google Search '' araştırması yaparak web sayfalarından edinebilirsiniz.

Kanada için ise Yeni Zellanda'da akrabanız olup olmadığına dair bir sorgu, bir kıstas yoktur. Yanlışlıkla yazdığınızı yada yanlış dile getirdiğinizi tahmin ederek. Kanada için kaç puan alabileceğinizi self assestment testini çözerek öğrenebilirsiniz. KANADA için kişisel test
Saygılarımızla,

aslielmaci
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen aslielmaci »

aynı anda birden fazla ülke için araştırma yaptığımdan ,tahmin ettiğiniz gibi karışıklık oldu..verdiğiniz bilgi ve ilginiz için teşekkürler :)
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Merhaba,
Konu başlığı ile birebir alakalı olmayacak ama madem böyle e-mail ve sorularda alıyoruz bunu buradan paylaşmak sanırım doğru olacak;
Bize sorulan;
'' Sayın Excellans bey merhabalar,
Günlerdir kendi başıma Ingilizce çalışıyorum malumunuz Ielts sınavına hazırlanmaktayım. Zamanınız olursa gerçekten Turkce ile kafamı karıstıran bir konuda yardımınızı isteyecegim. Ben bu Must ile Have to kavramını anlayamadım. Kendimi bu konuda inanın a...l gibi hissediyorum bendemi bir yanlışlık var Ingilicedemi onuda düşünmedim değil:). Lutfen bu nedir bizim anlayacagımız şekilde sagolun kafanızı bunlarlada şişirdik değilmi ....''

Kısaca en basit ve anlaşılır olarak bu kavramı iki örnek cümle ile verelim hem kullanış hemde aradaki fark ortaya çıksın;

MUST kalıbında : I must talk to Excellans tomorrow. ( Konuşma kararını veren BENIM! ve sonucu bildirmişim) Karar veren kendimiz - Yapmalıyız

HAVE TO kalıbında : I have to talk to Excellans tomorrow. ( Konuşma kararını veren Excellans, ve sonucu bildiriyoruz) Karar bizim dışımızda verilmiş - Yapmalıyız

Umarım açıklayıcı olmuştur...
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
hazor
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen hazor »

Her zaman ki gibi Excellans klasiği :)
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Ingilizce'de düzensiz fiiller

Merhabalar,
Bildiğiniz gibi Ingilizce dilinde fillerimiz kullanıldıkları zaman içinde ekler almaktadır ( -s, -ing, - ed) fakat bazı fiiller vardırki bunlar bu ekleri almaz ve kendilerine özel yazılış ve telafuz şekilleri vardır. Bunları Düzensiz Fiiller / IRREGULAR VERBS adlandırırız aşağıda size Ingilizce dili içinde en yogun olarak kullanacagınız bu fiillerin listesini paylaşalım;

Resim
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
kurtuluspolat
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen kurtuluspolat »

Herkese Merhabalar,
IELTS General Modul' une giren arkadaşlar tecrübelerini burada paylaşabilerler mi acaba?
En çok ne tavsiye edersiniz?
Sınava kontrol amaçlı giren öğretmen yada eğitmenin tutumu nasıl?
"Konuşma" sınavında konu ne oluyor?
"Yazma" da en çok neyi tavsiye edersiniz?
"Okuma" da aksana dikkat ediyorlar mı?
"Dinleme" sınavını açıkçası pek anlamadım.Orada ne yapılıyor?
Bu sınava girenler bizleri aydınlatırsanız çok seviniriz.
Kolay Gelsin.
Peace at home, Peace in the world.
cebeca
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen cebeca »

kurtuluspolat yazdı:Herkese Merhabalar,
IELTS General Modul' une giren arkadaşlar tecrübelerini burada paylaşabilerler mi acaba?
Kolay Gelsin.
evet,
gerçekten bu sınav ile ilgili
verilebilecek her türlü bilgi, püf noktası, işe yarar ne varsa
çok yardımcı olacaktır.
şimdiden teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
ocein
ACEMİ ÜYE
ACEMİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen ocein »

Kolay Gelsin.
Merhabalar,
IELTS sınavı 'Genel Mod' kategorısınde akademık moda gore daha kolaydır.
Speakıng bolumunde daha cok gundelık konular uzerıne konusursunuz kı bu da oldukca kolaydır. Mesela ornek soru, en sevdıgınız kıtap turu? acıkcası bana soruldugunda bır kıtap ısmı atmıstım kı zaten dınleyıcı sızın boyle bırsey okuyup okumadıgınızdan veya ne ogrendıgınızden degıl de, ne kadar acık ve net anlatıyorsunuz ona bakar.
Wrıtıng kısmına gelırsek, en cok puan kırılan yerdır haklı olarak. Bır nevı grammar ve yazma yetenegı az olan kısı okuması da konusması da o derecede kotu olur. Yıne gundelık konular uzerınde bır yazı yazmanız gerekıyor.
Dınleme ıse, konusmacı genelde hızlı hızlı soruları gecer burada kılıt nokta gerıye donecek hareketlerden kacınmak. Genellıkle bosluk doldurma ve coktan secmelı bır bolumdur.
Sahsen yerınızde olsam, Wrıtıng kısmına buyuk agırlıgı vererek bu sınava hazırlanırım. Elbette, bol pratık bır de yabancı bır ulkedeysenız saglam bır arkadas cevresı geleneksel, evrensel konuları tartısmanızı ve pratık yapmanıza ınanılmaz katkı saglar.
Kullanıcı avatarı
ocein
ACEMİ ÜYE
ACEMİ ÜYE

cebeca yazdı:
Kolay Gelsin.
evet,
çok yardımcı olacaktır.
şimdiden teşekkürler.
her tulu bılgı derken, tam olarak sorunuz nedır?
Spesıfık baslarsak konuyu daha rahat genısletebılırız ve elımden geldıgınce yardımcı olabılırım.
Kullanıcı avatarı
kurtuluspolat
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

ocein yazdı:
cebeca yazdı:
Kolay Gelsin.
evet,
çok yardımcı olacaktır.
şimdiden teşekkürler.
her tulu bılgı derken, tam olarak sorunuz nedır?
Spesıfık baslarsak konuyu daha rahat genısletebılırız ve elımden geldıgınce yardımcı olabılırım.
Merhaba Ocein,
Öncelikle verdiğiniz ve vereceğiniz bilgiler için şimdiden çok teşekkür ederiz.
Benim sorularım şunlar;
Hangi tarihde, nerede ve yabancı/Türk hoca ile sınava girdiniz?
HAtırladığınız kadarı ile sınavdaki 4bölümde size neler soruldu? neler yaptırıldı? ne oldu?
Sınav denetmeninin ve/veya öğretmenin tutumu nasıldı? yani en çok neye dikkat etti? psikoljik olarak bir etki yada tesir yaptımı?
Şu linkteki kırmzı CD ve kitabı ne derecede tavsiye edersiniz? => http://www.britishcouncil.org/tr/turkey ... -ielts.htm
Bide siizin yaşınız kaç, sınava ne kadar sürede ve nasıl hazırlandınız? kaç defa bu sınava girdiniz? en yüksek notlarınızı kaçıncı defada aldınız?
Teşekkürler
Kullanıcı avatarı
ocein
ACEMİ ÜYE
ACEMİ ÜYE

Merhabalar,
Yaklasik 2.5 sene evvel Vancouver`a ilk geldigimde kendimi test etmek icin girmistim ve gelisimin 2 ay sonrasinda tekrar girdim. Tabi, su anda gecerliliklerini kaybettiler. O zamanlar dil okulundaki ogretmenlerden biri basimizda idi. Acikcasi, Turk\Yabanci kim olursa olsun zaten o anda sinav telasindan daha dogrusu `listening` bolumunun verdigi stresten pek onemsemiyorsunuz. Aslinda bu streste degil bir yeri, detayi kacirmamak icin cok dikkatli bir sekilde dinliyorsunuz.

Sinav genel itibariyle genel ingilizce yetenegini olctugunden ve herhangi bir akademik gecerliligi olmadigindan gunluk hayattaki konular uzerine geciyor. Listening bolumunde, daha cok bosluk doldurma ve genel konuyu ne kadar takip ettiginizi olcerler. Writing, en cok puan kirilan bolumdur ve nitekim bence en onemlisidir. Grammar bilginizden daha cok bir konuyu nasil en iyi ve acik bir sekilde anlatiyorsunuz bu onemlidir. Reading, gayet kolay zorlanacaginizi pek dusunmuyorum. En kolay yontemi az dahi olsa bir kitap veya yaziyi gunluk takip etmeniz.

Yasim 25 ve bu sinava asagi yukari 3.5 ay hazirlandim ama cevremde hemen hemen hic bir Turk arkadasim olmadi. Diyelim ki, yurtdisinda bir ingilizce egitimi almyorsunuz bu rakam en fazla 6 ay olur. Ilk sinavimda genel ortalama da 5.5 almistim ikincisinde bu rakam 7.5 oldu.

Oncelikle, verdiginiz linkteki yayin fena degil fakat benim gorusumde piyasadaki mevcut IELTS kitaplari arasinda pek fark yok. Yani tabiki bu kitap/yayin guzel bir baslangic olacaktir fakat bence en iyi hazirlik bu kitabin yaninda kelime dagarciginizi gelistirmeniz. Bunun icin de TOEFL icin yayin vardi mesela bu kitaplarda farkli kelimelerin ayni anlami karsilayan yonleri vardir buna `synonym` denilmekte(kitap adini hatirlar hatirlamaz size yazarim). Eger ki, bu tarz yayinlara da vakit ayirabilirseniz Listening-Reading deki konulari hic anlamasaniz bile ne anlatildigi hakkinda bir fikire sahip olup sonuca bagliyabilirsiniz. Writing konusunda ise bu soyledigime ek olarak, giris-gelisme-sonuc seklinde gunluk yazmanizi tavsiye ederim.

Baska merak ettikleriniz varsa lutfen yazin, elimden geldigince cevaplamaya calisirim.
Kullanıcı avatarı
kurtuluspolat
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

ocein yazdı:Merhabalar,
Yaklasik 2.5 sene evvel Vancouver`a ilk geldigimde kendimi test etmek icin girmistim ve gelisimin 2 ay sonrasinda tekrar girdim. Tabi, su anda gecerliliklerini kaybettiler. O zamanlar dil okulundaki ogretmenlerden biri basimizda idi. Acikcasi, Turk\Yabanci kim olursa olsun zaten o anda sinav telasindan daha dogrusu `listening` bolumunun verdigi stresten pek onemsemiyorsunuz. Aslinda bu streste degil bir yeri, detayi kacirmamak icin cok dikkatli bir sekilde dinliyorsunuz.

Sinav genel itibariyle genel ingilizce yetenegini olctugunden ve herhangi bir akademik gecerliligi olmadigindan gunluk hayattaki konular uzerine geciyor. Listening bolumunde, daha cok bosluk doldurma ve genel konuyu ne kadar takip ettiginizi olcerler. Writing, en cok puan kirilan bolumdur ve nitekim bence en onemlisidir. Grammar bilginizden daha cok bir konuyu nasil en iyi ve acik bir sekilde anlatiyorsunuz bu onemlidir. Reading, gayet kolay zorlanacaginizi pek dusunmuyorum. En kolay yontemi az dahi olsa bir kitap veya yaziyi gunluk takip etmeniz.

Yasim 25 ve bu sinava asagi yukari 3.5 ay hazirlandim ama cevremde hemen hemen hic bir Turk arkadasim olmadi. Diyelim ki, yurtdisinda bir ingilizce egitimi almyorsunuz bu rakam en fazla 6 ay olur. Ilk sinavimda genel ortalama da 5.5 almistim ikincisinde bu rakam 7.5 oldu.

Oncelikle, verdiginiz linkteki yayin fena degil fakat benim gorusumde piyasadaki mevcut IELTS kitaplari arasinda pek fark yok. Yani tabiki bu kitap/yayin guzel bir baslangic olacaktir fakat bence en iyi hazirlik bu kitabin yaninda kelime dagarciginizi gelistirmeniz. Bunun icin de TOEFL icin yayin vardi mesela bu kitaplarda farkli kelimelerin ayni anlami karsilayan yonleri vardir buna `synonym` denilmekte(kitap adini hatirlar hatirlamaz size yazarim). Eger ki, bu tarz yayinlara da vakit ayirabilirseniz Listening-Reading deki konulari hic anlamasaniz bile ne anlatildigi hakkinda bir fikire sahip olup sonuca bagliyabilirsiniz. Writing konusunda ise bu soyledigime ek olarak, giris-gelisme-sonuc seklinde gunluk yazmanizi tavsiye ederim.

Baska merak ettikleriniz varsa lutfen yazin, elimden geldigince cevaplamaya calisirim.
Çok makbule geçti..minettarım..
Ben, 6 aydır www.englishtown.com dan ingilizce dersler alıyorum. şu an Upperıntermediate kısmındayım. İstanbulda kendi işimi (home office) yaptığım için internetden çok sık ve sıkısıkıya çalışma imkanım oluyor. Aslına bakarsanız birtane gayrimenkulum var.Onu satar satmaz hemen dil kursu için kapağı Kanadaya atacağım ama satamıyorum işte :cry: 6 ayda iyi yol katettiğime inanıyorum internetde.
Ama 37 yaşında olmak insanı bazen çok usandırıyor. Çok pişmanlıklar duyuyorum bu yaşta. neden daha önce ingilizce öğrenmedim diye kafama çok vuruyorum ama biryandanda mükemmel derecede rusça ve azerice biliyorum diye avunuyorum. ama daha sonra kendikendime "rusça neye yararki? kanada rusyadan daha iyi.keşke gençken rusya yerine oraya gitseydim" diye düşünüyorum. Yani anlıyacağınız her ders arası psiklolojik gelgitler yaşıyorum. Ona göre genç yaşınızın değerini bilin genç arkadaşım..Ve ayrıca "ömür boyu eğitim" şiarını kendinize düstür edinin..Okumakdan ve eğitim almaktan yılmayın..Ben mesela bugün çok duygulandım..Oğlum ingilizce çalışmamdan o kadar etkilenmişki herhalde bir ara bilgisayarı boş bırakmıştım o da dersinden kalkmış youtube i açmış ve ingilizce çizgifilmler izliyordu. ayrıca gene dikkat ettim bizim dmartda dil menüsü var.benim oğlan seyrettiği çzgi filmlerin menüsüne girmiş ve orjinal dilinden ingilizce bakıyordu.
neyse arkadaşım çok sağol her şey için..
birde hatırlarsan eğer o kitabın adını yazarsan makbule geçer
Kullanıcı avatarı
Holygun
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen Holygun »

Ocean in dediklerine ek olarak bol bol sinav ornekleri cozmenizi tavsiye ederim.

sinavin general test olani gercekten kolay. Sinav gunu dikkatinizi toplarsaniz ustesinden gelirsiniz.

sinavdaki speaking bolumunde size sorulan sorular genelde gundelik hayattan sorular. yani ne yapmayi seversin. surda olsan ne yapardin. yazin ne yaptin gibi sorular soruyorlar.

telaffuzunuzun duzgun ve akici konusmanizi gorurlerse gerisi fasa fiso oluyor zaten. birazcik tellaffuzlarinizi calisin gelistirin

umit edioyurm hicir sorun olmayacaktir.
Kullanıcı avatarı
Holygun
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen Holygun »

ek olarak:

internet uzeerinden aldiginiz derslere pek guvenmeyiniz.
tavsiyem fiziki olarak bir kursa gitmenizdir.
sonucta sinav az buz para degil... hafife almayiniz.

ornek sinav sorulari.

Reading
http://www.ielts.org/test_takers_inform ... ading.aspx

Writing
http://www.ielts.org/test_takers_inform ... iting.aspx

Speaking
http://www.ielts.org/test_takers_inform ... ample.aspx

Listening
http://www.ielts.org/test_takers_inform ... ample.aspx

Diger Eklentiler:

Writing Ornekleri:
150 kelimelik
http://www.ielts-exam.net/index.php?opt ... &Itemid=27
250 kelimelik
http://www.ielts-exam.net/index.php?opt ... &Itemid=69
Kullanıcı avatarı
ocein
ACEMİ ÜYE
ACEMİ ÜYE

kurtuluspolat yazdı:
ocein yazdı:Merhabalar,

Çok makbule geçti..minettarım..
Ben, 6 aydır http://www.englishtown.com dan ingilizce dersler alıyorum. şu an Upperıntermediate kısmındayım. İstanbulda kendi işimi (home office) yaptığım için internetden çok sık ve sıkısıkıya çalışma imkanım oluyor. Aslına bakarsanız birtane gayrimenkulum var.Onu satar satmaz hemen dil kursu için kapağı Kanadaya atacağım ama satamıyorum işte :cry: 6 ayda iyi yol katettiğime inanıyorum internetde.
Ama 37 yaşında olmak insanı bazen çok usandırıyor. Çok pişmanlıklar duyuyorum bu yaşta. neden daha önce ingilizce öğrenmedim diye kafama çok vuruyorum ama biryandanda mükemmel derecede rusça ve azerice biliyorum diye avunuyorum. ama daha sonra kendikendime "rusça neye yararki? kanada rusyadan daha iyi.keşke gençken rusya yerine oraya gitseydim" diye düşünüyorum. Yani anlıyacağınız her ders arası psiklolojik gelgitler yaşıyorum. Ona göre genç yaşınızın değerini bilin genç arkadaşım..Ve ayrıca "ömür boyu eğitim" şiarını kendinize düstür edinin..Okumakdan ve eğitim almaktan yılmayın..Ben mesela bugün çok duygulandım..Oğlum ingilizce çalışmamdan o kadar etkilenmişki herhalde bir ara bilgisayarı boş bırakmıştım o da dersinden kalkmış youtube i açmış ve ingilizce çizgifilmler izliyordu. ayrıca gene dikkat ettim bizim dmartda dil menüsü var.benim oğlan seyrettiği çzgi filmlerin menüsüne girmiş ve orjinal dilinden ingilizce bakıyordu.
neyse arkadaşım çok sağol her şey için..
birde hatırlarsan eğer o kitabın adını yazarsan makbule geçer
http://barronseduc.com/0764144774.html
Bu sayfadaki kitabi alin icinde yaklasik 900-1000 kelimeye yakin birsey vardir. Bir kelimenin 2-3 es anlamlisi oldugunu dusunursek yaklasik dagarciginiza 300 yeni kelime katacaksiniz.Kelime isinde en iyi yontem bir kitapcik halinde yeni ogrendiginiz kelimeleri tasimak ve fatura sirasinda, otobuste vs tekrar etmek.
Yani kusura bakmayin ama bu yas olayina ben katilmiyorum. 37 kotu bir rakam degil ki hem de kanada vs buralardaki dil okullarinda bu rakamdan cok daha yukseklerini goreceksiniz. Yani bu isin yasi yok, ihtiyac simdidir ve aliyorsunuz.
Kullanıcı avatarı
kurtuluspolat
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

burası ne kadar yeridir bilmem ama genede bir tavsiye yapmak isterdim.
IELTS sınavlarına hazırlanırken (sadece bu sınab için değil tabiiki) tavsiye üzere SOLGAR ın NERO NUTRIENTS tamemen bitkisek ilacını kullanmaya başlıyacağım. internetden ve kullananlardan çok iyi bir feedback aldım. konstrasyonu yükseltiyormuş. sizlerde araştırın bir bakın.
kolay gelsin herkese
Kullanıcı avatarı
kurtuluspolat
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Sevgili Holygun ve Ocein verdiğiniz bilgiler için tekrar teşekkür ederim.
Bende IELTS sınavına hazırlanan arkadaşlar için bir-iki link paylaşmak isterim. umarım yardımcı olurum.

http://ielts-simon.com/
http://www.world-english.org/ielts_writing.pdf

herkese kolay gelsin
Kullanıcı avatarı
kurtuluspolat
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

IELT sınavları için bir kaç kaynak vereyim dedim sizlere...
Umarım yararı olur.Ben buralardan hazırlanıyorum..gayetde memnumum. Ayrıca eğer seviyeniz Pre-Int. altı ise mutlaka 2-3 ay özel teke tek ingilizce dersi alın..Eğer istanbulda yaşıyorsanız eğer şanslısınız çünkü ders saat ücretleri çok düştü..herkursdan hizmet alabilirsiniz. ama uyanık olun.önceden ödeme falan yapmayın. Ayrıca özel-devlet üniversitelerinin bazılarıda IELTS kurslarını çokuygun fiyata vermekte..Marmaraya bir bakın derim..

http://musem.marmara.edu.tr/contact/
http://musem.marmara.edu.tr/faaliyetler ... -programi/

http://www.ielts-exam.net/
http://www.ielts-simon.com/
http://www.engvid.com/
http://www.idpieltsturkey.com/prepare/
http://www.passgre.com/englishword1200/ ... d1200c.htm
http://www.usingenglish.com/
https://app.box.com/s/zkb2kayusoxo4hg05ya5

“KANADA - IELTS - YABANCI DİL(İngilizce) SEVİYE SINAVI HAKKINDA” sayfasına dön